A döntés értelmében beindul az úgynevezett Long Term Evolution (LTE) Advanced technológia kutatásának finanszírozása, amelynek révén a ma használatos harmadik generációs hálózatokhoz képest százszorosára nőhet a mobil internetszolgáltatás adattovábbítási sebessége.
Huszonöt évvel ezelőtt a GSM-szabványt tette Európa a korszerű mobilhálózatok alapjává. Az egységes uniós piacnak köszönhetően napjainkban a világ mobilhálózatainak 80 százaléka a GSM-szabványra épül.
"Az LTE technológia révén az európai kutatási know-how a jövőben is szerte a világon meghatározhatja a mobilszolgáltatások és a készülékek fejlesztésének irányát, hasonlóan ahhoz, ahogyan az elmúlt évtizedekben a GSM-szabvány esetében történt" - mondta Viviane Reding, az Európai Unió távközlési és médiaügyi biztosa.
Az LTE-nek köszönhetően a mobiltelefonok nagy teljesítményű mobil számítógépekké válhatnak, a felhasználók hordozható készülékeiken keresztül szupergyors internetkapcsolathoz férhetnek hozzá.
A Long Term Evolution ("hosszú távú fejlődés") néven ismert technológiával Európában jelenleg Nagy-Britanniában, Finnországban, Németországban, Norvégiában, Spanyolországban és Svédországban kísérleteznek a mobilszolgáltatók. Svédországban és Norvégiában 2010 első felében várhatóan már a kereskedelmi forgalomban is megjelenik.
Az Európai Unió 2004 és 2007 között 25 millió euró összegben már nyújtott finanszírozást az LTE optimalizálásához és szabványosításához. Ennek eredményeként jött létre az LTE-alapú hálózati infrastruktúra első koncepciója. Most az Európai Bizottság úgy döntött, hogy további 18 millió euróval támogatja az LTE továbbfejlesztett változata, az LTE Advanced kutatását. Szeptemberben megkezdik a részletek egyeztetését a projektkonzorciumokkal.
Háború az interneten: legális spamolás?
Véget vetnek a netes ingyenességnek?
A kormány megszállja az internetet
Mobilra nyomul a lebutított Facebook
Digitalizálódik a TV, népszerű a szélessáv, hanyagoljuk a telefont
Új idők: neten nézik a pornót a gyerekek
MTI