1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tehénállomány - és a tejtermelés - csökkenésével már nem, az állomány további koncentrálódásával azonban számolni kell Magyarországon a GfK Hungária és az Agrár Európa (AE) Kft. közös tanulmánya szerint. A tanulmány a tejszektor helyzetét térképezi fel, és első része az élelmiszeripar helyzetét feltáró új közös sorozatnak.

Fórián Zoltán, az AE üzletág vezetője elmondta: a nyerstej felvásárlási ára véleményük szerint az idén éves átlagban 80-82 forint körül lesz, amivel csak a leghatékonyabban gazdálkodók tudnak nyereséget elérni, így ez koncentrációs tényező lesz. Úgy vélekedett, a jövedelemelosztásban jelenleg aránytalanságok vannak a piaci szereplők között. Hozzátette ugyanakkor: a hatékonyságot is javítani kellene.

Az üzletágvezető felhívta a figyelmet: a tejtermelők elvesztették a közvetlen kapcsolatot a fogyasztókkal, ennek következménye az alacsony lojalitás. Az import aránya a belföldi értékesítésben meghaladja a 30 százalékot; ez súlyos probléma, a magyar tejgazdaság folyamatos leépüléséről van szó - mondta.

Tóth Péter, az AE ügyvezető igazgatója a jelenlegi piaci anomáliák (meggy, dinnye, alma, tej) fő okát a termelők gyenge szervezettségében látja, s abban, hogy hiányzik az együttműködés, az információátadás a termékpálya piaci szereplői között.

Az SPS agrártámogatási rendszer jövő évi bevezetéséről - ennek támogatását az állattenyésztési szakmai szervezetek azzal indokolták, nem látni, hogy 2013 után a mostani támogatások fennmaradnak-e - az AE ügyvezető igazgatója úgy vélekedett, talán nem kellett volna ennyire igyekezni ezzel.

A GfK-AE tanulmány szerint a tej világpiacán a kilátások továbbra is kedvezőek, 2007-2017 között a világ tejtermelése 20 százalékkal, 511 millió tonnáról 614 millió tonnára nő. Az EU tejszektorának növekedése ugyanakkor korlátozott, mert szinte teljes mértékben a belső piac bővülésétől függ. A világpiac növekedéséből Új-Zéland és az Egyesült Államok lesz képes leginkább kivenni a részét, míg az EU exportja várhatóan csak kis mértékben bővül.

Az előrejelzések szerint a tejtermelés és -felvásárlás az EU-ban 2014-ig a tavalyi szinten marad, ezen belül a régi tagok (EU-15) termelése előreláthatólag stagnál, az új tagoké (EU-12) pedig 3 százalékkal csökken.

A tehénállomány és a tejhozamok a következő években ellentétes irányban változnak. A tejhozam (kg/tehén) 2005-2014 között uniós szinten várhatóan 9 százalékkal emelkedik, ezen belül az EU-15-nél 6 százalékkal, a tíz új tagnál 24 százalékkal, a legújabb két tagnál (Románia és Bulgária) pedig 5 százalékkal. A tehénállomány a régi tagoknál 5 százalékkal csökken, a tíz új tagállamban 20 százalékkal, a két legújabb tagállamban pedig 10 százalékkal, így összességében 8 százalékkal mérséklődik.

A globális vállalatok mindennek hatására a termelés további növelésére és a portfóliótisztításra helyezik a súlyt - mondta Fórián Zoltán.

Magyarországon a kedvezőtlen makrogazdasági környezet a fizetőképes kereslet csökkenése révén közvetlenül hat a tej termékpálya szereplőire, ez ellen csak a szervezettség növelésével, szövetkezéssel és együttműködéssel lehet tenni a tanulmány szerint, de emellett szükség lenne a szabályozási környezet stabilizálására is.

Sánta Zoltán, a GfK Hungária piacfejlesztési menedzsere elmondta: tavaly - a szektor problémáit tovább növelve - szinte mindegyik tejtermék kategóriában visszaestek a vásárlások, s e tendencia az idén folytatódott. Tavaly például tejből és kefírből 4-4, gyümölcsjoghurtból 7, félkemény sajtból 5, kemény sajtból 16 százalékkal vásároltak kevesebbet, mint az előző évben, csak vajból kelt el 8 százalékkal több, mint 2006-ban.   

A tejtermékek kiskereskedelme a koncentrálódás felé halad: 2007-ben a háztartások már az otthoni fogyasztásra szánt tejtermékek 57 százalékát a modern kereskedelmi egységekben (hipermarket, szupermarket, diszkont, Cash and Carry) szerezték be.

A tejesek is harcba lépnek  
Diszkonttal válaszolunk a felrobbant árakra 
Veszélyben a magyar tej! 

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG