Az agrárkamarai vezető a Magyar Agrárkamara állattenyésztési osztályának a témával foglalkozó ülését követően elmondta: a múlt évben Magyarországon összesen mintegy 1,5-1,6 milliárd liter tejet dolgoztak fel. Ez az idén várhatóan - a múlt évi mennyiséget 100 százaléknak véve - 86 százalékra csökken.
A tejtermelőknek gondot okoz, hogy emelkedik a Magyarországra behozott tej mennyisége is. A kívánatos 20 százalékos import helyett Magyarország már az idén elérheti akár a 30 százalékos importmennyiséget is az országban elfogyasztott tej származása tekintetében. (Magyarországon évente jelenleg 160-170 liter tejet fogyasztanak.)
További gondként jelölte meg Nyári Gyula azt is, hogy míg az év elején a tej literjéért a magyar feldolgozók átlagosan 98 forintot fizettek, addig a múlt hónapban már csak 74 forint volt a tej literje. Az átvételi ár pedig az elmúlt hetekben is csökkent, és megközelítette a literenkénti 70 forintot.
Az uniós kvótaemelésnek köszönhetően - amely két százalékos volt - külföldön is emelkedett a tejtermelés mennyisége, ezért a magyar export, ami mintegy 300 millió liternek tejnek felel meg, várhatóan mintegy 3 százalékkal csökken. Ezen belül a folyó tej exportja várhatóan jelentősebb mértékben.
A szakértők a megoldás kulcsát egyrészt a termelői és feldolgozói összefogásban látják, másrészt szeretnék elérni az úgynevezett egycsatornás értékesítést, vagyis hogy a tejtermelők különféle szervezeteit összefogva értékesítsék a feldolgozóknak a tejet.
Továbbá piacvédelmet kérnek az agrárkormányzattól a magyar tej számára, vagyis hogy az áruházláncok lehetőség szerint részesítsék előnyben a magyar tejet vásárlásaik során. Emellett átmeneti jelleggel szeretnék kezdeményezni azt is, hogy az állam átmenetileg készletezzen sajtot és tejport intervenciós jelleggel - mondta a Magyar Agrárkamara alelnöke.
Tilos a kínai tejtermékek importja
Kína: tejstop!
Egyre nagyobb veszély a kínai tejpor
Nem drágul már tovább a tej
MTI