
Az átfogó indexen belül a kibocsátási részmutató az előző havi 33,1-ről 28,8-re csökkent, ami a JP Morgan számítási modellje szerint éves szintre átszámolva hatalmas ütemű, csaknem 17 százalékos globális ipari termelés-visszaesésnek felel meg.
A visszaesés üteme ráadásul gyorsul: a ház az előző hónapban kimutatott 33,1-es ipari kibocsátási részindex alapján még 13 százalékos globális ipari termelés-visszaesést számolt ki. Az akkor közzétett elemzés szerint a 2001-es recesszió idején a világszintű ipari termelési érték legnagyobb, éves összevetésű visszaesési üteme 7 százalék volt.
A decemberi globális ipari beszerzőmenedzser-indexhez fűzött elemzés szerint a világszintű feldolgozó szektor meredek visszaesése mindenekelőtt a személyautókra, az ingatlanokra és a tőkejavakra fordított kiadások visszafogását, valamint a globális kereskedelem-finanszírozás szűkülését tükrözi. Ez utóbbi jelentség most már - a kereslettől függetlenedve - közvetlen fennakadásokat okoz az új megrendelések feladásában, az áruszállításban és a termelésben is, áll a JP Morgan összesítésében.
Az ipari termelésre emellett nyomást gyakorolnak a raktárkészletek kordában tartására irányuló erőfeszítések is.
A feldolgozó szektorbeli raktárkészletek globális részmutatója az utóbbi fél évben végig 50 pont alatt volt, vagyis a készletérték folyamatos leépítését jelezte, és a folyamat gyorsul is: augusztusban még 49,3 pont volt a raktáron tartott készletek értékváltozását jelző részindex, decemberben már csak 42,8.
Navigátor: nehéz év vár Magyarországra
Már most halott a gazdaság
Röpködnek a mínuszok az építőiparban
MTI