"Folytatjuk az erőteljes erőfeszítéseket és bármilyen szükséges lépést megteszünk a pénzügyi rendszer stabilizálására" - szögezi le a kétnapos tanácskozás végén elfogadott közös közlemény. A globális pénzügyi válságról rendezett első világértekezleten a mintegy kéttucatnyi állam- és kormányfő vett részt, akik vállalták: megbízzák pénzügyminisztereiket, dolgozzák ki, milyen eszközökkel lehet javítani a pénzügyi piacok szabályozásán és működésén.
A megállapodás szerint a világ vezetőinek március végéig el kell készíteniük az új irányvonalakat, amelyeket aztán a következő, áprilisban megrendezendő pénzügyi világcsúcson vitatnak meg, ahol már az új amerikai elnök, Barack Obama is részt vehet. Az áprilisi értekezlet helyét nem rögzíti a dokumentum, korábbi információk szerint Londonban, Párizsban vagy Tokióban tartanák. "Le kell fektetnünk a reform alapjait annak érdekében, hogy ne következzen be újra a mostanihoz hasonló globális válság" - olvasható a közleményben.
A globális pénzügyi válság negatív hatásainak ellensúlyozása végett Szúd-Arábia 400 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programot határozott el a következő öt évre - jelentette be Abdullah szaúdi uralkodó a washingtoni G-20-értekezleten. |
A G20-csúcson elfogadott, már előzetesen ismertetett megállapodás két részből áll. Az első, ötoldalas elvi fejezet felhívást tartalmaz a kormányok felé, hogy tegyenek erőfeszítéseket a nemzeti gazdaságok fellendítésére. Ezenkívül szerepel benne a pénzügyi rendszerek nemzetközi szabályozásában való együttműködés, a globális szervezetek reformja a segítségre szoruló országok támogatására, valamint a protekcionizmus elutasítása.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tagországai megállapodásra jutottak arról, hogy támogatást nyújtanak a pénzügyi válság által súlyosan érintett Izlandnak. Az IMF igazgatótanácsa szerdán dönt a konkrét hitelkeretről, a program részleteiről - jelentette be az IMF vezérigazgatója. |
A megállapodás második, szintén ötoldalas fele a tulajdonképpeni akcióterv. Ez intézkedéseket tartalmaz az átláthatóság és a felelősségi viszonyok fokozására, a szabályozás javítására, továbbá a piacok megbízhatóságának, a nemzetközi együttműködésnek és a nemzetközi szervezetek reformjának erősítésére. Középtávon ez egyebek mellett a hitelminősítő intézetek szabályozását jelenti.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!
Összeomlás határán: a font lesz az újabb célpont?
Miért lett 11,5%-os a magyar alapkamat?
Összeomlás határán: a font lesz az újabb célpont?
Pénzügykutató: nulla lesz a GDP jövőre
Amerika magával rántja a fejlett világot
A "gonosz IMF" és Magyarország
Mit hoz Obama a részvénypiacoknak?
Elaltattak minket a válság előjelei
Megmenekülhetnek az amerikai lakáshitelesek
MTI