.jpg)
A nyomtatott számla és nyugta előállítója részére a sorszámtartományokat az APEH adja meg, ezt a honlapján is közli az adóhatóság. Az előállító, illetve forgalmazó nyomtatványt csak annak adhat el, aki adóalanyiságát előzetesen igazolja. A rendelet - példálózva - az aláírási címpéldányt és a cégbíróság bejegyző végzését sorolja fel igazolási dokumentumként.
A számítástechnikai eszközzel előállított számlát is szigorú számadás alá kell vonni. Ez úgy történik, hogy a programnak - kihagyás és ismétlés nélkül - kell biztosítania a sorszámozást, és rögzítenie kell a hiányos, hibás és elveszett számlákat is. Arról, hogy a program megfelel a jogszabályi előírásoknak, a készítője írásos nyilatkozatot ad a számlakibocsátónak (felhasználónak).
A számítástechnikai eszközzel előállított számlának a kibocsátónál maradó példánya elektronikusan is archiválható. A számlaképet ilyenkor fokozott biztonságú elektronikus aláírással, és minősített szolgáltató által kibocsátott időbélyegzővel kell ellátni.
Az elektronikus számla helyszíni ellenőrzésekor az adóellenőr rendelkezésére kell bocsátani a szükséges technikai eszközöket, és el kell látni a használathoz szükséges felvilágosítással. Az ellenőr jogosult arra, hogy felügyelete alatt - próba jelleggel - számlát állítasson elő.
Szintén január első napjától, pénztárgéppel és taxaméterrel nemcsak nyugta, hanem számla is kibocsátható, amennyiben az eszközök rendelkeznek ezzel a funkcióval. A taxaméter akkor is megfelelő e célra, ha az azzal nyomtatott számlán a vevő adatait utólag, kézzel töltik ki.
Elektronikusan letudható a közzététel
Adószám-misztika: nyugta 1 kiló paradicsomról?
Nyugtával dicsérd a napot: nincs kegyelem januártól
Búcsú a régi számláktól
MTI