A tőzsdei kereskedés nyitónapján több mint százezer euró értékben együttesen több mint 2.200 megawattórára kötött üzletet az E.ON Energy Trading SE, az EDF DÉMÁSZ Zrt., az Energy Financing Team (Svájc) AG, a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt., a Holding Slovenske Elekrarne d.o.o., a JAS Budapest Zrt., a Magyar Áramszolgáltató Kft., a Mátrai Erőmű Zrt., az MVM Partner Zrt. és a Statkraft Markets GmbH. A HUPX vezérigazgatója a következő napokban újabb partnerek csatlakozására számít - olvasható a közleményben.
Az első kereskedési napon a zsinórterméket (azaz a 24 órás lekötés) megawattóránként 47,80 eurón jegyezték. Lipcsében például ennek a német/osztrák terméknek az ára 48,81 eurón volt. A csúcstermék (9-20 óra közötti szállítás, amikor a legnagyobb a villamos energia igény) ára pedig 55,37 euró volt, míg a lipcsei áramtőzsdén 54,83 euró. Ugyanakkor például a prágai Power Exchange Central Europe (Közép-európai Energia Tőzsde) platformján a magyar zsinórtermék ára 49,59 eurón állt kedden a másnapi szállításra.
Medveczki Zoltán, a HUPX vezérigazgatója a társaság közleményében hangsúlyozta: a tőzsdén kialakult áraknak jelenleg nincs közvetlen hatásuk a lakossági fogyasztói árakra. A hatósági árszabályozás hatékony működéséhez elképzelhető, hogy szükség lesz egy olyan referencia árra, amely átlátható kereskedés nyomán alakul ki.
A júniusban elfogadott törvény alapján a lakosság számára értékesített áram árát befagyasztották addig, míg az új árszabályozási rendszert ki nem dolgozzák.
A referencia ár kialakítása mellett a magyar áramtőzsde jelentős biztonságot is nyújt az ott kereskedők számára: a jogszabályokban előírt működési és biztosítéki rendszer megakadályozza a bármely szereplőnek kárt okozó ügyletek megvalósítását, ezzel pedig segíti a magyar villamosenergia-piac átláthatóságának továbbfejlesztését.
Az áramtőzsdei kereskedés black box aukciós módszerrel folyik: az eladó a termékét a tőzsdének adja el, a vevő pedig azt a tőzsdétől vásárolja meg, vagyis az eladó és a vevő nem ismeri egymást. Az üzletkötés másnapi szállításra szól. Az ügyleteket euróban számolva megawattórában kötik, de a KELER KSZF-en keresztül lehetőség van forintban történő elszámolásra is.
A kereskedési rendszer a párizsi székhelyű EPEX Spot ETS rendszere, az ügyeletek pénzügyi elszámolását pedig a European Commodity Clearing AG (ECC) a magyar KELER KSZF részvételével végzi.
A villamos energiáról szóló törvény (VET) előírása alapján a szervezett villamosenergia-piacon a termelők, a villamosenergia-kereskedők, az egyetemes szolgáltatók, a felhasználók, valamint - bizonyos, a törvény által meghatározott esetekben - az átviteli rendszerirányító és az elosztó hálózati engedélyesek köthetnek ügyleteket, amennyiben megfelelnek az előírt csatlakozási feltételeknek.
A MAVIR ZRt. 2007. május 9-én hozta létre leányvállalatát, a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zrt.-t 20 millió forint alaptőkével. A Magyar Energia Hivatal 2009. április 9-én 10 évre adott működési engedélyt a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zrt.-nek.
MTI