.jpg)
A kormány szerdai ülésén további 80 beterjesztett kiemelt projektnél egyetértett a beruházás megvalósításával, de továbbfejlesztésre javasolja ahhoz, hogy a támogatáshoz jussanak. A 80 továbbfejlesztendő kiemelt projekt maximum 190 milliárd forint támogatást kaphat. A továbbfejlesztés során kidolgozott projekteket szeptembertől ismét be lehet nyújtani, amelyek támogatásáról novemberben születik döntés.
Bajnai Gordon elmondta, hogy a 191 támogatásra javasolt projekten belül 117 projekt alsóbbrendű utak fejlesztésére irányul. Az alsóbbrendű út fejlesztést célzó 117 kiemelt projektben 882,4 kilométer út épül 49,3 milliárd forint támogatással. A miniszter a tájékoztatón utalt arra, hogy az észak-alföldi régió szeptemberben adja be az alsóbb rendű utakra vonatkozó kiemelt projekt-javaslatát.
A tájékoztatón elhangzott: további mintegy 50 támogatott kiemelt projekt országos jelentőségű, helyhez nem kötődő programokhoz - például oktatáshoz, foglalkoztatáshoz, egészségügyhöz - kapcsolódik. A többi helyhez köthető országos jelentőségű kiemelt projekt.
Bajnai Gordon elmondta, hogy a 80 támogatható, de továbbfejlesztésre javasolt kiemelt projekten belül 6 javaslat alsóbbrendű utak fejlesztésére irányul, 74 pedig egyéb - például turisztikai, helyi környezetvédelmi - projekt.
A miniszter megerősítette, hogy az idén mintegy 200 darab pályázati kiírás lesz az uniós források felhasználására az Új Magyarország Fejlesztési Tervben, ebből már 40 jelenleg is elérhető. Az év végéig 150 pályázati kiírás megjelenése várható mintegy 1.100 milliárd forint keretre.
Fidesz: Akárcsak a szellemek...
A kormány kisajátította magának a teljes döntési folyamatot, a demokratikusan megválasztott polgármesterek, megyei önkormányzati elnökök, kistérségi vezetők kisebbségben vannak a döntési folyamatban - mondta sajtótájékoztatón az Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottságának fideszes alelnöke.
"Néhány személy döntötte el ezeket a kérdéseket" - tette hozzá Kovács Zoltán. Szerinte így annak, hogy az akcióterveket, a projekteket társadalmi vitára bocsátották, nem volt semmi értelme. Kovács Zoltán azt mondta, az Orbán-kormány Széchenyi-tervében komolyabb fejlesztések indultak el az országban, mint azóta az EU-támogatásokból. A fideszes képviselő emlékeztetett az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2004-2006 közötti időszakra vonatkozó vizsgálatára, amelyben az ÁSZ számos kritikát fogalmazott meg az EU-s projektekkel kapcsolatban. Ezek között egyebek mellett a költségtúllépéseket, a megnövekedett határidőket, a stratégia hiányát említette.
Kovács Zoltán - akárcsak korábban Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke - a szellemekhez hasonlította az uniós fejlesztéseket: ezeket még senki nem látta, ám mindenki ezekről beszél. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz kritikája jelenti-e azt, hogy a már közzétett kiemelt - többnyire fideszes vezetésű településeken megvalósuló - projektekkel sem értenek egyet, Kovács Zoltán azt mondta: az eljárási folyamatot kifogásolják, és erről a teljes projektlista ismeretében tudnak majd nyilatkozni.
A kormányszóvivő reagálásában örvendetesnek nevezte, hogy a Fidesz képviselője elismeri, a kormány jól teszi a dolgát. "Kovács Zoltán ugyanis olyasmit állított, mintha a fodrásztól kijövet tökéletesen elégedett lenne a frizurájával, csak azt kifogásolja, hogy a fodrász nem a jobb, hanem a bal kezével vágta a haját" - közölte Daróczi Dávid.
Beindult a gépezet! Hajrá!
Kutatásfejlesztés mindenek előtt
Uniós pályázati dömping kezdődik (hanganyag)
MTI