1p
A szociális piacgazdaság alapelveinek és értékeinek alkotmányba emelését, alaptörvényi szintű szabályozását szorgalmazták egy konferencián Budapesten
A szociális piacgazdaság alapelveinek és értékeinek alkotmányba emelését, alaptörvényi szintű szabályozását szorgalmazták a "Gazdasági alapjogok és az új magyar alkotmány" című konferencia résztvevői a Parlamentben pénteken.

A jelenlegi alkotmány nem tartalmazza a szociális piacgazdaság, szociális jogállam fogalmát, holott a globalizálódó piacgazdaság körülményei között megérett az idő arra, hogy nemzeti alkotmányban rögzítsék például a szociális biztonsághoz, esélyegyenlőséghez, az otthonteremtéshez való jogot, illetve az egymásért vállalt felelősség, szolidaritás értékeit - fejtették ki az Országgyűlés emberi jogi bizottsága által szervezett tudományos konferencia előadói.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője megnyitójában kiemelte, hogy az alkotmányozás folyamatában ideológiai megközelítésektől függetlenül lehetőséget kell nyújtani a tudomány képviselőinek. Gulyás Gergely fideszes képviselő, az emberi jogi és az alkotmány-előkészítő eseti bizottság alelnöke pedig arra mutatott rá, hogy nincs alkotmányozási kényszer, de szükséges és indokolt az új alaptörvény megalkotása.

Balogh Zsolt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója rámutatott: az, hogy szociális jogállamban élünk, nincs rögzítve a jelenlegi alkotmányban, csupán az Alkotmánybíróság (Ab) határozataiból olvasható ki.

A globalizációs tendenciák nyomán a modern állam feladatává vált polgárainak védelme a gazdasági hatalommal szemben. Az Ab két évtizedes gyakorlata kimunkálta a megélhetési minimum állami biztosításának, illetve sokirányú intézményi garanciáknak a kötelezettségét, mely utóbbiak közé tartozik például a társadalombiztosítás rendszerének működtetése, bár a szolgáltatások minőségéért az állam alkotmányjogilag nem felel, csupán politikailag - magyarázta a szakember, aki szerint hiányzik a jelenlegi alaptörvényből a család- és gyermekvédelem, illetve a gyermeknevelés és munkavégzés összeegyeztethetőségének elve, továbbá a lakhatás, otthonteremtés garanciája és a hajléktalanság problémaköre.

A szociális jogok mögött az emberi méltóság és az egymásért vállalt felelősség, szolidaritás értékei állnak - hangsúlyozta Balogh Zsolt.

Tersztyánszkyné Vasadi Éva volt alkotmánybíró előadásában azt emelte ki, hogy a korábbi Ab-döntések a gazdaságpolitika alakítása terén elsősorban az állam tág mozgásterére helyezték a hangsúlyt, az Alkotmánybíróság pedig nem vállalhatja át a jogalkotó feladatát a piacgazdaság értékeinek meghatározásában.    Az elmúlt évtizedek ismeretében azonban ma már egyre időszerűbb annak a politikai döntésnek a meghozatala, amely alkotmányos szinten határozza meg a szociális piacgazdaságot és annak alapvető elveit, értékeit, így például a tulajdon, a vállalkozás és a verseny szabadságát, avagy a megkülönböztetés tilalmát - értékelte.

A szociális piacgazdaság fenntartása szakadatlan alkotmányossági feladat, amit a verseny- és az alapjogok folyamatos védelmével lehet biztosítani - fűzte hozzá a volt alkotmánybíró.

Drinóczi Tímea, Pécsi Tudományegyetem oktatója többek között arról beszélt, hogy az alkotmányozó hatalom elvileg korlátlan, "azt csinál, amit akar", ugyanakkor az alkotmányozás irányát megszabja az alkotmányozók emberképe, az olyan általánosan elfogadott európai alkotmányos értékek, mint például a szabadság, az egyenlő méltóság, az önálló felelősségvállalás és a plurális társadalom.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG