Az új médiatörvény alapvetően alakította át közmédiumok rendszerét, így társadalmi felügyeletüket is. A közmédia működésének alapjait a Közszolgálati Kódex fogja meghatározni, ami arról rendelkezik elvi szinten, hogy milyen műsorstruktúra és szerepfelfogás várható el az egyes intézményektől. A kódex nem fog vonatkozni természetesen a kereskedelmi szektor szereplőire, azt csak a közszolgálati televízióknak és rádióknak kell betartania.
"A Médiatanács a lehető legszélesebb nyilvánosságot szeretné bevonni a kódex elkészültébe" - jelentette ki mai budapesti sajtótájékoztatóján Kiricsi Karola, az NMHH nemrég kinevezett szóvivője. Mától már várják is a hozzászólásokat a médiatanács blogján elérhető címre - a döntést ma hozta meg a Médiatanács, méghozzá nagy egyetértésben. A törvényben meghatározott szereplők is elmondhatják természetesen a véleményüket és az NMHH szívesen veszi a civilek segítségét is. Az összegyűjtött ötleteket majd az NMHH rostázza végül. Nem szakmai koncepciókat várnak első sorban a Médiahatóság tagjai, hanem fogyasztói igényeket - ahogy Kiricsi fogalmazott, szeretnék, ha a fogyasztói oldal is megjelenne a kódex kialakításakor.
Mi a közszolgálatiság az NMHH szerint? "A közszolgálati médiaszolgáltatások alapvető feladata a társadalom közösségbe kovácsolása, a történelmi és kulturális ismeretek, a tradíciók továbbadása, és a sokszínű értékek közvetítése. A közszolgálat kiemelt feladata, hogy tárgyilagos és felelős tájékoztatást kínálva hozzásegítse az embereket demokratikus jogaik gyakorlásához. A köztévék, a közrádiók működtetésének fontos célja ugyanakkor, hogy egyfajta szociális és kulturális univerzalitásra törekedve kiszolgálják a közönség igényeit. Azaz olyan témák vagy műsorok kerüljenek képernyőre vagy az éterbe, amelyek a legszélesebb közönséget vonzzák, vagy érintik" - fogalmaz az NMHH közleménye, a közszolgálatiságról tehát a hatóságnak is van elképzelése. |
Kikből áll a Közszolgálati Tanács?
A Közszolgálati Kódex fölött a 14 tagból álló Közszolgálati Testület fog őrködni. Jobb híján használjuk ezt a szót, hiszen a testület nem vethet majd ki bírságot, csak figyelmeztetheti a közmédiumokat, ha eltérnek a kódexben leírtaktól. A 14 tag közé eljárás nélkül delegálhat saját jelöltet a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Rektori Konferencia és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. A további tagok bizonyos társadalmi csoportok (például az etnikai kisebbségek vagy az önkormányzati szövetségek) adhatnak, ha nem egyeznek meg a delegáltról, akkor az NMHH sorsolással dönti el, ki lesz a befutó. A tagok maguk közül elnököt választanak, akit az államtitkári illetmény 40%-a illet meg, míg a tagokat annak negyede. Az NMHH viszont állja a tagok útiköltségeit. A testület tagjai 3 évre kapnak megbízatást.
Média és hatóság - csökkenő távolság? Kiricsi Karola a mai sajtótájékoztatón
Kiricsi Karola elmondta, hogy a Közszolgálati Testület bármilyen forrásból szerezhet információt, ez akár panasz is lehet, vagy a tagok saját monitoring tevékenysége - erről nincs részletes szabályozás. Az azonban biztos, hogy nem bírságolhat majd a grémium, legfeljebb figyelmeztethet majd, de Kiricsi szerint a kódex betartása a televíziók, rádiók érdeke is lesz. A testület március végére állhat fel, az állampolgároknak pedig február elsejétől kezdve 45 napjuk lesz, hogy "beszóljanak a médiahatóságnak", milyen elvárásaik vannak a közmédiával kapcsolatban. Az NMHHH hangsúlyozta, hogy a határokon túlról is szívesen fogad javaslatokat. A készülő szöveg a szolgáltatott tartalomra helyezi a hangsúlyt, nem pedig egyfajta etikai kódexnek szánják.
Nevet válthat az m2
Az m1 és m2 csatornák programja felett már így is intendánsok őrködnek, a kinevezéseket házon belül hajtották végre. A m1 intendánsa Rákay Philip lett, aki egy zenei csatornánál kezdte pályáját, majd onnan a HírTV-hez igazolt és a Fidesz rendezvényeinek moderátora is volt eddig. Az m2-höz pedig az eddig is a csatornánál dolgozó Süveges Gergő került, aki lelkesen blogol munkájáról. Az ő feladata ugyanis az, hogy az eddig inkább kulturális jellegű m2-ből ifjúsági tévét csináljon - ezzel kapcsolatos mai hír, hogy elképzelhető, hogy megváltoztatják a csatorna nevét, ami utal majd az új jellegére is.
Privátbankár - Zsiborás Gergő