.jpg)
Lengyelországra utalva Barroso reményét fejezte ki, hogy Varsó nem vonja kétségbe a június végi, brüsszeli csúcsértekezleten született megállapodásokat. Ellenkező esetben az EU hitele jelentős csorbát szenvedhet - figyelmeztetett a bizottsági elnök. Mindennek ellenére a portugál politikus meggyőződésének adott hangot, hogy a lengyel kormány nem kérdőjelezi meg a döntéshozatali rendszerrel, ezen belül a szavazati arányok szabályozásával kapcsolatban létrejött kompromisszumos egyezségeket. "Nem korrekt az a vélemény, amelynek alapján egyesek Lengyelországot Európa-ellenesnek tüntetik fel" - vélekedett Barroso.
A terjedelmes interjú a lap hétfői számában jelent meg, azon a napon, amikor Brüsszelben - immár a portugál elnökség vezényletével - megkezdődik az új EU-szerződés kidolgozására hivatott kormányközi konferencia. |
A koszovói helyzetről szólva az Európai Bizottság vezetője elismerte, hogy az ENSZ BT keretein belül - legalábbis egyelőre - nem születhet megállapodás. Mindazonáltal fontos célkitűzésnek nevezte, hogy a koszovói problémát az ENSZ-főtitkár különmegbízottja, Martti Ahtisaari javaslatai alapján rendezzék. Felszólította az EU tagállamait, hogy tanúsítsanak egységet ebben a kérdésben. Ezzel összefüggésben emlékeztetett: "A Balkánon egy ízben már megfizettük az egység hiányának árát." Barroso szerint nem az EU-n múlt, hogy Koszovóval kapcsolatban az ENSZ-ben eddig nem jött létre megállapodás. Szerbiának semmilyen szerepe nem lehet a jövőben az unióban, amennyiben nem járul hozzá a megoldáshoz - figyelmeztette Belgrádot meglehetős élességgel a bizottsági elnök.
Oroszország és az EU kapcsolatairól szólva hangsúlyozta: az unió érdekelt egy erős és stabil Oroszországban. "Oroszországgal való viszonyunkat ugyanakkor jelentős mértékben meghatározza az orosz demokrácia, illetve jogállamiság minősége" - jelentette ki Barroso, hozzáfűzve, hogy a dolgok - mint fogalmazott - ebben a tekintetben nem a megfelelő irányban haladnak.
Végezetül a portugál uniós vezető visszautasította az elnöki tevékenységével kapcsolatos bírálatokat - mindenekelőtt a nagyobb tagállamokkal szembeni, túlzott engedékenységet -, s egyáltalán nem zárta ki, hogy jelenlegi mandátumának lejárta után, a 2009-2014-es időszakra is jelölteti magát az Európai Bizottság elnöki tisztségére.
Megszületett a megállapodás, ez Magyarországnak jó
Hamisításba keveredtek uniós bürokraták
Nyílt ellentét EU és Oroszország közt
Rendőrök őrzik majd a nem-schengeni határokat
MTI