Sztrájkkal próbálkoznak a görögök és a spanyolok
Kedden volt az ötödik általános sztrájk azóta, hogy a kormányzat május elején meghirdette takarékossági programját. A keddi megmozdulást a nyugdíj- és munkaügyi reform parlamenti általános vitájának a megkezdéséhez időzítették. A júliusi sztrájkot aznap tartják, amikor a parlamentben szavaznak a nyugdíjreformról.
A kormány tervei szerint egyebek mellett 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt, és a jelenlegi 35-37 évről 40-re az öregkori nyugellátáshoz szükséges szolgálati időt. Ez különösen a nőket érinti hátrányosan, mert náluk jelenleg 60 év a korhatár.
Sztrájk bénítja a spanyol fővárost is. A madridi metró dolgozói csütörtökön már a negyedik napja sztrájkoltak, ismét közlekedési káoszt okozva a spanyol fővárosban. A metró dolgozói a kormány megszigorító intézkedései ellen tiltakoznak, amelyek egyebek mellett a bérek átlagosan 5 százalékos csökkentését irányozzák elő a közalkalmazottak számára júliustól. A kormány a megszorításokkal az államháztartási hiányt kívánja csökkenteni. Tavaly a GDP-arányos deficit 11,2 százalék volt, ezt akarja a kormány 3 százalékra leszorítani 2013-ra.
A szakszervezetek szerdán este döntöttek arról, hogy meghosszabbítják a sztrájkot, ami csütörtökön és pénteken is tart, de a korábbiakkal ellentéten vállalták, hogy a szolgáltatások legalább 50 százalékát fenntartják.
A madridi metró szombaton, vasárnap és hétfőn fennakadás nélkül üzemel, majd ez után döntenek a szakszervezetek arról, hogy határozatlan idejű sztrájkba lépnek-e. Madridban naponta mintegy 2,5 millió ember használja a metrót.
MTI