1p
A telefonkészülék ipar következő nagy kihívása a mobiltelefon-felhasználók meggyőzése lesz a középkategóriás "okostelefonokra" való váltás szükségességéről
A telefonkészülék ipar következő nagy kihívása a mobiltelefon-felhasználók meggyőzése lesz a középkategóriás "okostelefonokra" való váltás szükségességéről. A sikeren vagy kudarcon egyes elektronikai nagyvállalatok, elsősorban is a Motorola és a SonyEricsson telefonkészülék-gyártó érdekeltségeinek fennmaradása múlik.

A mobiltelefon készülékek piaca két táborra szakadt. Az egyik végletet a telefonálásra alkalmas egyszerű készülékek, a másik végletet a mindent tudó okostelefonok alkotják. 

A globális mobiltelefon készülék piac darabszám szerinti forgalma az idén előreláthatólag 10 százalékkal csökken, mivel azonban a kereslet nagy részét a magasabb kategóriás készülékekre való váltás teszi ki, az értékesítési árbevétel ennél kisebb mértékben csökken, a második negyedévben például 7 százalékkal éves bázison.

A 300-500 dolláros árkategóriában például az Apple Inc. és a Research In Motion Ltd. értékesítései robbanásszerűen növekedtek - mutat rá Pierre Ferragu, a Bernstein Research szakértője. Észak-Amerikában a két cég értékesítései tavaly "állórajtból" úgy 40 millió darabra szöktek fel. 

Már csak ez a tény is arra utal, hogy a mobiltelefon piac nem olyan gyenge, mint amilyennek az első látásra tűnik, mivel vélhetőleg hatalmas látens keresletet képvisel a csak telefonálásra alkalmas egyszerű készülékek lecserélése iránti igény az adatforgalmazásra felkészített magasabb kategóriás készülékekre.

A piac kettészakadásával magyarázható az öt legnagyobb mobiltelefon készülék gyártó cég, a Nokia Corp., a Samsung C&T Corp., az LG Corp., a Motorola és a SonyEricsson értékesítésének ötödével való visszaesése a második negyedévben, éves bázison.

A piac megosztottságára utal, hogy a visszaesésből 8 százalékpont az Apple és a RIM okostelefonjaira átnyergelő felhasználóknak tulajdonítható, míg 12 százalékpont a piac zsugorodásának.

Mindez arra utal, hogy a gazdasági fellendülés megindulásával két egymással ellentétes irányzat alakulhat ki a mobiltelefon-piacon. Egyrészt a kereslet stabilizálódása várható, ami a Deutsche Bank piaci elemzőinek számításai szerint 9 százalékos készülék-kiszállítási növekedést jelenthet a gyenge 2009-es bázishoz képest, másrészt pedig a fogyasztói bizalom megszilárdulásával párhuzamosan megindulhat a felhasználói kereslet átáramlása az alacsonyabb piaci kategóriákból a 300-400 dolláros árkategóriák felé. 

A RIM és az Apple riválisai által az elmúlt hetekben bemutatott modellek a magasabb piaci szegmenseket célozzák meg. A Nokia például a 600 dolláros kategóriába tartózó N97-es és a 700 dolláros N900-as modellekkel jelent meg. 

A nyári szabadságok utáni szezonban újabb modellek kerülnek a piacra, közöttük is a Motorola nyílt forráskódú Android operációs rendszeren futó készülékei bírnak a legnagyobb stratégiai jelentőséggel. Ha az Android mellett elkötelezett Motorola modelljei kedvező fogadtatásra találnak a felhasználók körében, akkor az alkalmazásfejlesztők is nagyobb figyelmet szentelnek majd a nyílt forráskódú szoftvereknek. Az új modellek azért is fontosak, mivel a piaci középkategóriát célozzák meg, és ez lesz az a szegmens, amely meghatározza majd az egész iparág dinamikáját. 

A felső kategóriás készülékek legnagyobb piaca jelenleg az Egyesült Államok és a középkategóriás készülékekre való átváltásra is itt kerül majd sor elsőként, amint beindul a gazdasági konszolidáció.

Az Android-alapú készülékek fogadtatása kulcsfontosságú a Motorola készülékgyártó üzletének jövője szempontjából. Mind a Motorola, mind a SonyEricsson piaci részesedése olyannyira lecsökkent, hogy már kétségessé vált készülékgyártó üzletáguk önállóságának megőrzése. 

Az "okostelefonok" felső kategóriás piaci szegmense már kialakult. Az öt nagy készülékgyártó  így - szakértők szerint - a következő csatáit a középkategóriás szegmensekben vívja majd felhasználók magasabb kategóriákba csalogatásával.

Lassan elfogynak a telefonszámok, de van megoldás
Félnapos netbookkal csábít a Nokia
Százszoros mobilnet sebességet várnak a kutatástól
Mobiltelefonok: okosodik a piac
Mobilunkon múlhat a karrierünk
Mobil-láz: okosodni próbál az Acer

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG