Az előző hónapban még enyhe, 0,17 százalékos csökkenés mutatkozott, a júniusi az utóbbi bő fél év legkedvezőbb adata. Ugyanakkor még ezzel is havi átlagban csak 0,1 százalékos volt az első félév növekedése, azaz alig érezhető mértékű. Ezt is főleg az exportra termelő vállalkozások produkálták, a belpiac ugyanis annak ellenére sem tér magához, hogy a reálkeresetek már bővülnek, megállt a munkanélküliség emelkedése, és néhány héttel ezelőttig a forint árfolyama is stabil volt.
A felmérés szerint az idén először emelkedett a reálpénzkínálat, a növekvő pénzigény pedig gazdasági élénkülést jelent. Lényegesen emelkedett az Ifo intézet német üzleti várakozásokra vonatkozó jelzőszáma, amely már a javulást jelentő 100 pont feletti tartományban van - hívják fel a figyelmet.
Újabb rekord: elszabadult a frank árfolyama |
Három pénzügyi mutató azonban rontotta a júniusi eredményt. A reálkamatláb emelkedett ugyan, de továbbra is a negatív tartományban található. Szűkült a rövid és hosszú lejáratú kamatok közötti különbség, ez a befektetési hajlandóságot ronthatja. Emellett kevésbé meglepő, hogy a gépjárműhitelek állománya zsugorodott, mivel az újautó-eladás az idén is megfeleződött a tavalyi, nem éppen magas bázishoz képest.
A felmérés szerint a növekedési kilátások továbbra sem túl stabilak, szakértők egyre inkább valószínűsítik, hogy kifullad a magyar gazdaság számára létfontosságú nyugat-európai konjunktúra.
Ön hogyan értékeli az Orbán-kormány első hónapját? Szavazzon! |
A gyorsulási irányadó (gyia) nemzetközi módszereken alapuló indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A gyia mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
MTI