
A ház ugyanakkor felidézi, hogy az amerikai gazdaság összkibocsátása az első hivatalos becslés szerint az idei első negyedévben, éves összevetésben mindössze 1,3 százalékkal nőtt, és az azóta ismertté vált újabb makroadatok alapján "valószínűleg ezt is lefelé fogják módosítani". Az EIU ezért az eddigi 2,2 százalékról 1,9 százalékra szállította le a 2007-es amerikai gazdasági növekedésre adott előrejelzését.
Az elemzés szerint mivel az inflációs nyomás az amerikai gazdaságban máris csökken, és a következő hónapokban még tovább enyhül, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve figyelme jó eséllyel a növekedés lassulása felé fog fordulni. A gazdaság megtorpanása az EIU szerint az idén - szeptemberi kezdettel - két, egyenként negyed százalékpontos amerikai kamatcsökkentésre ad módot, amivel az év végéig 4,75 százalékra süllyedne a Fed által irányadónak használt szövetségi napikamat-cél.
Jóllehet ez önmagában nem lesz elégséges a növekedés gyengülésének megállításához, el fogja simítani azonban azokat a piaci aggodalmakat, hogy a Fed inflációcsökkentési "megszállottságában" nem figyel a gazdaság gyengeségére, áll az EIU előrejelzésében.
A ház szerint ugyanakkor az euróövezeti jegybank (EKB) vezetőjének legutóbbi nyilatkozatai "nem hagytak kétséget afelől", hogy az EKB már júniusban negyed százalékponttal tovább emeli jelenleg 3,75 százalékos - 2005 decembere óta 1,75 százalékponttal emelt - irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimumát, és valószínűnek tűnik az is, hogy szeptemberben lesz még egy hasonló emelés, vagyis az euróövezeti jegybanki kamat 4,25 százalékon zárja az évet.
Az EIU előrejelzése szerint az euróövezeti növekedés a tavalyi 2,8 százalék után még az idén is 2,5 százalékos lesz, ami a korábbi gyenge teljesítményekhez mérve erős növekedésnek számít. Emellett az euróövezeti munkanélküliség is olyan szintre süllyedt, amely már potenciálisan "eltúlzott" inflációhoz vezethet, és a pénztömeg-növekedési mutatók is jelentős árnyomást vetítenek előre középtávon. Az EIU 2,4 százalékról 2,8 százalékra javította a legnagyobb euróövezeti gazdaság, Németország idei növekedésére adott prognózisát. |
Ez alól "a térségben Magyarország a kivétel", ahol a költségvetési takarékossági intézkedések miatt az EIU az idén 2,5 százalékos növekedésre számít. A költségvetési lépések különösen a fogyasztókat sújtják, de a magyar exportszektor továbbra is élénknek tűnik, ami elősegíti a nagy folyómérleg-hiány csökkentését is, áll az elemzésben. A jelentés szerint azonban Magyarország továbbra is ki van téve egy esetleges erőteljes forintgyengülésnek, és mivel az új lakás- és egyéb hitelek zöme devizaalapú, "súlyos" hatással járna egy valutaválság.
Ennek esélyét mindazonáltal más szakértők most már nem tartják jelentősnek. Simor András MNB-elnök éppen egy hete a londoni Financial Timesnak azt mondta: Magyarországnak tavaly szerencséje volt , hogy nem következett be pénzügyi válság, azóta azonban "hatalmas" költségvetési kiigazítás történt a veszély elkerülése végett, és most már "nem válságforgatókönyveket kell tanulmányozni".
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató szintén múlt hét végén Londonban kiadott európai feltörekvő piaci elemzésében azt írta: Magyarország külső egyensúlyi helyzete még mindig nem túl kedvező ugyan, és a forint továbbra is a legsebezhetőbb a térségi fizetőeszközök közül abban az esetben, ha a kockázatvállalási hajlam elpárologna, a magyar külső fizetési helyzet azonban mégis kevésbé heveny, mint néhány negyedévvel ezelőtt, és a magas hozamelőny változatlanul vonzza a portfolió-beáramlásokat. Mindezek alapján a cég elemzői a 3, 6 és 12 havi távlatra szóló euróárfolyam-előrejelzéseiket 253, 258 és 268 forintra módosították az eddigi 257, 265 és 276 forintról.
Beszólt a Világbank: nincs erő a reformokhoz
Jövőre biztosan csökken a bevallási teher
Veres: jobb lesz az élet, könnyebb lesz bevallani
MTI