A tárcavezető az uniós tagállamok egészségügyi minisztereinek tanácskozásának második napja előtt adott nyilatkozatában kifejtette: a magyarországi egészségügyi képzés világszerte elismert, ezért az itt végzettek könnyen elhelyezkedhetnek Európában. Az egészségügy alapvető problémái csaknem minden tagállamban hasonlóak, az élettartam emelkedésével az időskor szociális és egészségügyi szempontból is kihívást jelent a tagállamoknak - említett a miniszter egy példát, hozzátéve: feltehetően sokat tanulhatnak egymástól az ülés résztvevői.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár nyilatkozatában ugyancsak kiemelte, hogy általában hasonló problémákkal küzdenek a magyar egészségügyben, mint más uniós tagállamokban, legfeljebb a nagyságrendek térnek el. Például Németország kétmilliárd eurót akar megspórolni a gyógyszerkiadásokon, ami több, mint a magyar kórházak teljes költségvetése - fűzte hozzá.
Az államtitkár is szólt arról: a tanácskozás egyik lényeges témája lesz az egészségügyi rendszerekből hiányzó munkaerő; mintegy egymillió dolgozó hiányzik Európában. Az államtitkár szerint a szakemberek migrációja "ellátási egyenlőtlenséget" okoz egyes országokban, ebben a kérdésben ütközik a munkaerő szabad áramlásának elve az esélyegyenlőség, az ellátáshoz való egyenlő hozzáférés elvével.
Ugyan az egészségügy a tagállamok hatáskörébe tartozik, bizonyos kérdésekre uniós választ kell találni - mondta, példaként említve a járványokat és a ritka betegségeket.
Az egészségügyi miniszterek informális találkozóján egyebek mellett a betegutakról, a hatékonyabb ellátásról és az egészségügyi szakemberek életpályájáról tanácskoznak. Fontos téma lesz a 2013-ban befejeződő uniós egészségügyi program jövője. Véleményt cserélnek a miniszterek arról is, hogy indokoltnak látják-e egy új egészségügyi program kialakítását és elfogadását a 2013 utáni időszakra, illetve milyen stratégiai, szakmai irányokat jelenítenének meg az új programban.
MTI