A fejlesztők szerint az eddig felhozott állítások vagy nem helytállóak, vagy semmilyen konkrétumot nem tartalmaznak, így ez a nyilvánosság előtt zajló vita kifejezetten káros a CET (Central European Time) sikerére nézve. Álláspontjuk szerint ezzel a főváros egy olyan projektnek tesz keresztbe, aminek legnagyobb haszonélvezője maga Budapest, hiszen a CET tulajdonosa nem más, mint a Fővárosi Önkormányzat.
A projekt esetében nem kerül sor vagyonátruházásra, a magántőkéből megvalósuló beruházásnak köszönhetően a főváros közpénz befektetése nélkül ér el jelentős, mintegy nyolc és félmilliárd forint értékű vagyongyarapodást – nem számítva a turisztikai, kulturális és városarculati hozzáadott értéket – mondta el Márton Imre, a Porto Investment Hungary fejlesztőcég egyik tulajdonosa. Az önkormányzat kizárólagos jogokat gyakorol a bérleti szerződések jóváhagyása kapcsán, miközben a kereskedelmileg legnehezebb első nyolc évben minden kockázatot a fejlesztőre hárít, aki ebben az időszakban csak a fővároshoz befolyó bevétel arányában kap úgynevezett szolgáltatási díjat – magyarázta Márton Imre.
A jelzálog nem jöhetett szóba
A projekt finanszírozhatóságát egy az önkormányzat, a Porto és az MKB Bank között létrejött szerződés biztosítja, amely kvázi kezességvállalást tartalmaz az önkormányzat részéről. Ez a konstrukció azért szükséges, mert az államháztartási törvény értelmében az önkormányzati ingatlanra jelzálogjog nem jegyezhető be. A kezességvállalás lehetőségét már a 2006-ban indított közbeszerzési eljárás pályázati kiírása is tartalmazta – reagált a cégvezető arra az elsőként a Stop.hu-n megjelent hírre reagálva, mely szerint a nyertes vállalkozás helyett a fővárosnak kellene helytállnia a hitelekért, ha a cég nem tudna fizetni.
Már majdnem kész, mégis sokára adhatják át
Maga az épület egyébként 97 százalékos készültségű – tudtuk meg Kanász Istvántól, a WHB Építő Kft. főépítés-vezetőjétől. A műszaki átadás-átvétel már decemberben megkezdődött. A következő lépés a közműszerződések megkötése, amely ügyben csak a Fővárosi Önkormányzat, mint tulajdonos léphet - ez immár több mint három hónapja húzódik. E probléma kiküszöbölése után kezdődhet meg az épület biztonságos beüzemelésének folyamata és használatbavételének hatósági eljárása.
Az eddig elvégzett munka a híresztelésekkel ellentétben az építési és minőségellenőrző szervek követelményeinek megfelelt, rendelkezik a szükséges bizonyítványokkal, mind műszaki, mind eljárási szempontokat figyelembe véve. Az alkalmazott technológiai megoldások mindegyike megfelel a vonatkozó szabványoknak, és a magyar építőipar világszínvonalú szakértelmének bizonyítékául szolgál – jelentette ki Márton Imre.
Márton Imre újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy legkorábban késő ősszel készülhet el teljesen a projekt, ha azonban ez nem sikerül, akkor nyáron már nem, hanem valószínűleg inkább csak szeptemberben indulnak. Az eredeti céldátum 2010. augusztus 31. volt, de több olyan vis maior esemény – elsősorban időjárási nehézség – is történt, amelyek miatt módosítani kellett az átadás dátumát. Az új, októberi cél azért nem tudott teljesülni, mert egy jogvédő egyesület megtámadta a módosított – és a főváros által jóváhagyott – építési engedélyt. A közigazgatási hivatal november 15-vel adott igazat a fejlesztőknek, a műszaki átadás pedig december legeleje óta folyik.
A CET helyiségeinek bérbeadását a Cushman & Wakefield végzi, a rendelkezésre álló terület hatvan százaléka már elkelt, a bérleti díjak pedig megfelelnek a jelenlegi piaci áraknak – közölte Szabó Viktória, a cég képviselője, nincs szó tehát arról, hogy "bagóért" kelnének el a helyiségek. Azért sem lehetséges ez, mert a bérlemények pályáztatását és a szerződések aláírását a tulajdonosi jogokat kizárólagosan gyakorló Fővárosi Közgyűlés hagyja jóvá. A projekt sikerességét komolyan veszélyezteti, hogy az önkormányzat a bérleti szerződések tárgyalását nem veszi napirendjére, több hónapos késedelem mutatkozik az ügyintézésben.
Nyitáskor egyébként 75 százalékos kihasználtságra számítanak az illetékesek, a rá következő fél évben pedig ez az arány 90 százalék fölé is kúszhat.
Nem offshore
A Porto Investment Hungary Kft. tulajdonosa egy Máltán bejegyzett vállalkozás, a cég tulajdonosi háttere áttekinthető és világos – reagált a sajtóban korábban megjelent offshore-vádakra a cég másik tulajdonosa, John M. Benfold. Málta az Európai Unió tagja, semmilyen offshore státuszt nem kínál. A cég valóban projektcég, de ez teljességgel megfelel a hazai és nemzetközi gyakorlatnak, amelyet a fejlesztési struktúra is megkövetel – mondta el Benfold.
A projekt résztvevői szerint a széthúzás, a gyanúsítások és sugalmazások helyett összefogásra van szükség, hiszen ez a beruházás csak így lehet sikeres. Eltökélt céljuk, hogy a működés továbbra is a kooperáció szellemében folyjon, és hogy ennek az épület tulajdonosa, a Fővárosi Önkormányzat aktív, támogató részese legyen.
A kultúra a lényeg
A CET-ben a kulturális és céges rendezvényekre, valamint a szórakoztatásra fektetik a legnagyobb hangsúlyt, legalábbis ez a funkció kapja a legnagyobb, 2700 négyzetméternyi területet az épületben. Vendéglátásra és élelmiszerekre 2500 négyzetméter jut, divatra 1500, ipar- és képzőművészeti galériákra, boltokra 1100, szolgáltatásokra 700, könyvekre pedig 600 négyzetmétert áldoznak.
Privátbankár - Fokasz Oresztész