1p
A dolgozók betartották a műszaki előírásokat, a cég nem felelős a vörösiszap-katasztrófáért – mondta egy lapinterjúban Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke
A dolgozók betartották a műszaki előírásokat, a cég nem felelős a vörösiszap-katasztrófáért – mondta a Figyelőnek adott interjúban Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke. Nagyon sajnálja a történteket, és mélyen együtt érez a katasztrófa áldozatainak hozzátartozóival. Feladatának tekinti a károk enyhítésében való részvételt, és mindent megtesz azért, hogy a vállalat biztonságosan újból üzemszerűen működjön.

A cég elnöke figyelmeztetett arra, hogy értéke csak egy működő vállalatnak van, ez a károsultak megsegítése szempontjából is fontos, és a tevékenység folytatásának nincs akadálya, mert a vörösiszap biztonságos elhelyezését megoldották.

Tolnay már a beszélgetés elején leszögezte, "itt nem svindlerek működnek, hanem külföldön is elismert szakemberek". A MAL Zrt. exporta is nagy volumenben termelt, az európai piacok 13 százalékát mondhatja magáénak, termékeik most jutottak el Indiába, az Egyesült Államokba. A cég termékeinek mintegy 70-75%-át Nyugat-Európába exportálja.

Az elnök mindehhez hozzátette: "sajnos kevés hasonló magyar cég van". Továbbá cáfolta azokat a híreket, miszerint a cég hátterében off-shore tulajdonosok állnának. A vállalatnak Magyarországon bejegyzett vállalkozásokon keresztül három magyar tulajdonosa van.

Tananyag volt, hogy beszakadhat a gát - mégsem tudtak róla?
A Figyelő felvetésére, miszerint Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa korábban azt mondta a lapnak, náluk tananyag, hogy ez a tározó rossz helyen van (a gát beszakadása miatt), a MAL elnöke úgy válaszolt, hogy "ha ez így van, akkor miért nem szóltak nekünk". A lap úgy tudja, hogy a cég jogelődje, az Alutröszt még a provatizáció előtt kapott erről hivatalos szakvéleményt. Tolnay azonban erről nem tud semmit, állítása szerint a privatizációs szerződésben erre nem hívták fel a figyelmüket: "Mindent teljesítettünk, amit a magánosítási szerződésben vállaltunk".

A felelősséget firtató kérdésre Tolnay elmondta, "A cégnek akkor kell fizetnie, ha maga okozta a károkat. Mi úgy érezzük, hogy nem vagyunk felelősek, ugyanis álláspontunk szerint alapvetően egy elháríthatatlan külső erő, vagyis a természeti viszonyok alakulása okozta a katasztrófát, a munkatársaim mindent a szabályok szerint tettek. A belső károkra teljes körű biztosításunk van. A felelősségbiztosításunk sajnos kisösszegű". A szóban forgó biztosítás értéke mindössze 10 millió forint, ami nemcsak az okozott kár összegéhez, de a MAL Zrt. bevételéhez képest is igencsak csekély összegnek mondható. Ráadásul a biztosítás a károsultak részére nem is fizetne. Céginformációs adatok szerint a MAL Zrt. árbevétele tavaly meghaladta a 28 milliárd forintot,  adózás előtti vesztesége pedig 362 millió forint volt.


Kolontár a katasztrófa előtt és után (a Google műholdfelvételén)

Mi van magával a céggel azután, hogy a hatóság leállíttatta a gyártást?

„Nem a hatósági döntés miatt álltunk le, hanem műszaki okokból - mondta Tolnay. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség október 5-én tiltotta meg a tevékenységet, de a határozat csak 10 nap múlva emelkedik jogerőre. A timföldgyártást mi állítottuk le, mert nem volt hová tenni a vörösiszapot. (…) Ha leállunk, akkor a folyamat közben átalakuló veszélyes anyagok megmaradnak, kezdeni kell velük valamit. Bízom abban, hogy újraindulhatunk.”

És ha nem?

"Akkor a mi 1100 alkalmazottunknak és a beszállítóink 1500 dolgozójának nem lesz munkája. Kiszámoltuk, hogy 2014-ig az állam 7,3 milliárd forint bruttó adóbevételtől esik el, a segélyezések 2 milliárd forintba kerülnek, és a segélyezett családok becsült banki hitelállománya 1,5–2 milliárd forint. Mi segíteni akarunk, ehhez létrehozunk egy alapot. De csak egy működő cég tud helytállni. Abszolút kizárom, hogy az üzemet nem engedik újra működni, hiszen teljesen biztonságos megoldás van a vörösiszap elhelyezésére, és a vevőink nagyon várják az alapanyagot" - tette hozzá a cég elnöke.

"Miért ne üzleteltünk volna Gyurcsánnyal?"
A cég vevői között van Gyurcsány Ferenc volt kormányfő érdekeltsége, a Motim is. Egyesek ezt gyanús politikai kapcsolatnak minősítik, miként azt is, hogy közösen vehették meg a Motimmal a Bakonyi Bauxitbányát, amelyet azóta teljesen kivásároltak.

„Amikor kiírták a bauxitbánya privatizációját, azok pályázhattak, akiknek már volt alumínium- vagy timföldgyáruk, és nekünk volt. Nem tudhattuk, hogy Gyurcsány Ferenc később miniszterelnök lesz, a bányára szükségünk volt, és egyébként is, egy céget akkor lehet megvenni, amikor eladó. És miért ne szállítanánk a Motimnak? Fizetőképes magyar cég. A Motimnál nem érdemes timföldet gyártani, mert nem méretgazdaságos. Így hatékonyabb mindkettőnknek.”


Orbán Viktor miniszterelnök a hétvégén azt mondta, hogy a MAL-nál meg kell őrizni a munkahelyeket, de ezt nem lehet azokra bízni, akik a bajt okozták. Ezután egy újonnan elfogadott törvény alapján kormánybiztos irányítása alá helyezték a MAL-t.  Tolnay ennek kapcsán elmondta, hogy "cégünk mindent megtesz azért, hogy a miniszterelnök úr által megjelölt négy feladatban a kijelölt katasztrófavédelmi kormánybiztossal együttműködjünk. Számunkra is fontos, hogy a katasztrófa okait kivizsgálják, és abban is érdekeltek vagyunk, hogy a felelősség kérdése is azonosítható legyen. Ugyanilyen fontos a károk enyhítése és a cég üzemszerű működésének újraindítása."

Privátbankár, Figyelő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG