A cég elnöke figyelmeztetett arra, hogy értéke csak egy működő vállalatnak van, ez a károsultak megsegítése szempontjából is fontos, és a tevékenység folytatásának nincs akadálya, mert a vörösiszap biztonságos elhelyezését megoldották.
Tolnay már a beszélgetés elején leszögezte, "itt nem svindlerek működnek, hanem külföldön is elismert szakemberek". A MAL Zrt. exporta is nagy volumenben termelt, az európai piacok 13 százalékát mondhatja magáénak, termékeik most jutottak el Indiába, az Egyesült Államokba. A cég termékeinek mintegy 70-75%-át Nyugat-Európába exportálja.
Az elnök mindehhez hozzátette: "sajnos kevés hasonló magyar cég van". Továbbá cáfolta azokat a híreket, miszerint a cég hátterében off-shore tulajdonosok állnának. A vállalatnak Magyarországon bejegyzett vállalkozásokon keresztül három magyar tulajdonosa van.
Tananyag volt, hogy beszakadhat a gát - mégsem tudtak róla? A Figyelő felvetésére, miszerint Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa korábban azt mondta a lapnak, náluk tananyag, hogy ez a tározó rossz helyen van (a gát beszakadása miatt), a MAL elnöke úgy válaszolt, hogy "ha ez így van, akkor miért nem szóltak nekünk". A lap úgy tudja, hogy a cég jogelődje, az Alutröszt még a provatizáció előtt kapott erről hivatalos szakvéleményt. Tolnay azonban erről nem tud semmit, állítása szerint a privatizációs szerződésben erre nem hívták fel a figyelmüket: "Mindent teljesítettünk, amit a magánosítási szerződésben vállaltunk". |
A felelősséget firtató kérdésre Tolnay elmondta, "A cégnek akkor kell fizetnie, ha maga okozta a károkat. Mi úgy érezzük, hogy nem vagyunk felelősek, ugyanis álláspontunk szerint alapvetően egy elháríthatatlan külső erő, vagyis a természeti viszonyok alakulása okozta a katasztrófát, a munkatársaim mindent a szabályok szerint tettek. A belső károkra teljes körű biztosításunk van. A felelősségbiztosításunk sajnos kisösszegű". A szóban forgó biztosítás értéke mindössze 10 millió forint, ami nemcsak az okozott kár összegéhez, de a MAL Zrt. bevételéhez képest is igencsak csekély összegnek mondható. Ráadásul a biztosítás a károsultak részére nem is fizetne. Céginformációs adatok szerint a MAL Zrt. árbevétele tavaly meghaladta a 28 milliárd forintot, adózás előtti vesztesége pedig 362 millió forint volt.
Kolontár a katasztrófa előtt és után (a Google műholdfelvételén)
Mi van magával a céggel azután, hogy a hatóság leállíttatta a gyártást?
„Nem a hatósági döntés miatt álltunk le, hanem műszaki okokból - mondta Tolnay. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség október 5-én tiltotta meg a tevékenységet, de a határozat csak 10 nap múlva emelkedik jogerőre. A timföldgyártást mi állítottuk le, mert nem volt hová tenni a vörösiszapot. (…) Ha leállunk, akkor a folyamat közben átalakuló veszélyes anyagok megmaradnak, kezdeni kell velük valamit. Bízom abban, hogy újraindulhatunk.”
És ha nem?
"Akkor a mi 1100 alkalmazottunknak és a beszállítóink 1500 dolgozójának nem lesz munkája. Kiszámoltuk, hogy 2014-ig az állam 7,3 milliárd forint bruttó adóbevételtől esik el, a segélyezések 2 milliárd forintba kerülnek, és a segélyezett családok becsült banki hitelállománya 1,5–2 milliárd forint. Mi segíteni akarunk, ehhez létrehozunk egy alapot. De csak egy működő cég tud helytállni. Abszolút kizárom, hogy az üzemet nem engedik újra működni, hiszen teljesen biztonságos megoldás van a vörösiszap elhelyezésére, és a vevőink nagyon várják az alapanyagot" - tette hozzá a cég elnöke.
"Miért ne üzleteltünk volna Gyurcsánnyal?" „Amikor kiírták a bauxitbánya privatizációját, azok pályázhattak, akiknek már volt alumínium- vagy timföldgyáruk, és nekünk volt. Nem tudhattuk, hogy Gyurcsány Ferenc később miniszterelnök lesz, a bányára szükségünk volt, és egyébként is, egy céget akkor lehet megvenni, amikor eladó. És miért ne szállítanánk a Motimnak? Fizetőképes magyar cég. A Motimnál nem érdemes timföldet gyártani, mert nem méretgazdaságos. Így hatékonyabb mindkettőnknek.” |
Orbán Viktor miniszterelnök a hétvégén azt mondta, hogy a MAL-nál meg kell őrizni a munkahelyeket, de ezt nem lehet azokra bízni, akik a bajt okozták. Ezután egy újonnan elfogadott törvény alapján kormánybiztos irányítása alá helyezték a MAL-t. Tolnay ennek kapcsán elmondta, hogy "cégünk mindent megtesz azért, hogy a miniszterelnök úr által megjelölt négy feladatban a kijelölt katasztrófavédelmi kormánybiztossal együttműködjünk. Számunkra is fontos, hogy a katasztrófa okait kivizsgálják, és abban is érdekeltek vagyunk, hogy a felelősség kérdése is azonosítható legyen. Ugyanilyen fontos a károk enyhítése és a cég üzemszerű működésének újraindítása."
Privátbankár, Figyelő