A szülőket a megelőző tanév végén - vagy a beiratkozásnál - tájékoztatni kell azokról a tankönyvekről, tanulmányi segédletekről, taneszközökről, ruházati és más felszerelésekről, amelyekre a következő tanévben a nevelő és oktató munkához szükség lesz. Tájékoztatni kell őket továbbá az iskolától kölcsönözhető tankönyvekről, taneszközökről és más felszerelésekről, valamint arról is, hogy az iskola milyen segítséget tud nyújtani a szülői kiadások csökkentéséhez.
Ha ez nem történt meg, várják meg az első órát, amikor a pedagógus elmondja, hogy milyen eszközöket kér az adott tantárgy oktatásához, és milyen támogatást tud adni az iskola a különböző taneszközök megvásárlásához.
A törvény értelmében: a pedagógus - a minőség, típus és ár megjelölése nélkül - olyan ruházati vagy más felszerelés beszerzését kérheti a tanulótól, amely nélkülözhetetlen az általa tartott tanórai foglalkozáson való részvételhez, illetve a tanított tananyag elsajátításához, és amelyet a tanórai foglalkozáson egyidejűleg minden tanulónak rendszeresen alkalmaznia kell. „Az e körbe nem tartozó felszerelések biztosítása az iskola feladata.”
Felhívjuk a szülők figyelmét, hogy az adott tantárgy oktatásához szükséges taneszközök és felszerelések listáját, az iskola helyi tantervében kell rögzíteni.
Vásárlási kényszer?
Javaslatok szülőknek, mit ne tegyenek! - Ne „ugorjanak bele” meggondolatlanul a vásárlásokba, várják meg az árleszállításokat, de ne dőljenek be az akciós termékeknek, lehet, hogy rossz minőségűek - Ne vegyenek előre becsomagolt füzetet vagy írószert, mert sok helyen felesleges dolgokat is beleraknak az egységcsomagba. - Ne vegyenek bekötő papírt, ha drága, színes borítóval készült füzetet vesznek gyermeküknek, hagyják nézegetni a szép képeket. - Ne vegyenek olyan drága taneszközöket, amelyek elvesztése gondot okoz. - Ne vegyenek olyan márkás felszereléseket, amit a gyermekük osztálytársainak szülei nem tudnak megvenni, hivalkodásnak tekintik és kiközösíthetik maguk közül. - Ne fogadjanak el összefirkált használt tankönyveket. - Ne kössenek tanuló balesetbiztosítás, mert az állami minden gyermek után már kifizetett egyet. - Ne cipeltessenek a kisiskolással több kilós terhet, hiszen a nemzetközi előírások szerint, csak a gyermek testsúlyának 10 %-a lehet az iskolatáska súlya. - Ne felejtsék el minél előbb igényelni a családi pótlékot, ha a tanuló elmúlt 18 éves (ami az új rendelkezés korukig csak 20 éves korukig jár). - Ne felejtsék el kikérni munkáltatói iskolakezdési támogatás. - Ne fizessenek az ingyenes közoktatási szolgáltatásokért. |
„Az iskolaszék - annak hiányában az iskolai szülői szervezet (közösség) és az iskolai diákönkormányzat - ruházati és más felszerelések megvételével kapcsolatosan a szülőkre háruló kiadások tekintetében korlátozásokat állapíthat meg”.
A megszorítások miatt a szülők pénztárcája is egyre laposabb, ezért még fontosabb az iskolák jogszabálykövető magatartása, amely szerint: „a kiskorú tanuló szülőjének írásbeli nyilatkozatát be kell szerezni minden olyan óvodai, iskolai, kollégiumi döntéshez, amelyből a szülőre fizetési kötelezettség hárul” - hívja fel rá a figyelmet a MSZOE.
Nemleges válasz esetén az óvoda, iskola nem követelhet semmilyen pénzt a szociálisan rászoruló gyermek szüleitől, hiszen nincs miből fizetnie.
Az iskolakezdés indokolt és indokolatlan költségei
Első évfolyam
A családok többségében nagy örömet okoz, amikor a gyermek megkezdi iskolai tanulmányait az első évfolyamon. Az anyukák még lelkesek, és anyagi erejüket próbára téve mindent megvásárolnak, amit elgondolnak. Lehet 8-10 ezer forintból is beiskolázni egy elsőst, de lehet 20-25 ezer forintot költeni erre a célra, ami függhet a szülői ambíciótól és az iskola követeléseitől. Lehet venni feleslegesen, pl. 12 darabos színes ceruza készletet, bár az első évfolyamon csak a kék és piros ceruza használata javasolt.
Indokolatlan iskolai követelések lehetnek
1. Felesleges tanszerek megvásároltatása, pl. 50-100 rajzlap, de a felét sem használják fel (általános jelenség).
2. Márkás taneszközök, felszerelések tiltott előírása
Általánossá vált az iskola dologi kiadásainak áthárítása a szülőkre, pl. másolópapír, takarítószer, tisztasági csomag.
3. A másolópapírt azért kérik, mert dolgozatírásnál arra írják a tesztkérdéseket, nem a táblára írják, nem diktálják le. Ha a tanuló nem ad le bizonyos mennyiségű másolópapírt, akkor felelősségre vonják.
4. Az ellenőrző könyv törvényben előírt ingyenesen kiosztott iskolai dokumentum, az iskola költségvetésében kell tervezni.
Családi pótlék A családi pótlék a gyermek születésétől a 20 éves koráig jár. A tanköteles tanulók számára folyamatosan folyósítják az ellátást, nem kell évenként igényelni. Azok a már nem tanköteles (18 év felüli) tanulók, akik közoktatási intézménybe járnak, csak akkor kapnak családi pótlékot, ha az erre rendszeresített nyomtatványon igénylik. A családi pótlék bármikor igényelhető, de az ellátás visszamenőleg csak 2 hónapra jár, ezért azonnal töltsék ki az igénylőlapot és küldjék el. |
6. A tanítási időben szervezett tanulmányi kirándulásért nem lehet pénz kérni.
7. Az iskolai sportkör ingyenes közoktatási szolgáltatás, nincs tagdíj.
Tankönyvvásárlás
Az ingyenes tankönyvellátásra jogosultaktól nem lehet ráfizetést kérni a tankönyvekért.
A tankönyvekről elismervényt, vagy számlát kell kérni, és a kapott listán ellenőrizni kell az árakat, ugyanis az OKM által előírt tankönyvjegyzéken levő tankönyvek a bolti árnál jóval kevesebbe kerülnek.
Használt tankönyv
Ne fogadják el az összefirkált, gyűrődött tankönyveket, azokat le kell selejtezni, nem lehet ingyenesség címén odaadni a térítésmentes tankönyvellátásra jogosultaknak.
Figyelem!
Törvény értelmében tilos a kölcsönzött tankönyveket visszakérni a tanulóktól, ameddig az adott tantárgyat a következő tanévekben is tanítják, illetve az adott tantárgyból vizsgát lehet, vagy kell tenni.
Munkáltatói iskolakezdési támogatás Kérjék munkáltatójuktól az iskolakezdési támogatást, ha nem adja önként. |
Magyarországon 3 éves korától 18 éves koráig minden gyermek ingyenes balesetbiztosításba részesül, de a szülők többsége nem tud róla! Ehhez a biztosításhoz nem kell semmilyen szerződést kötni! Ha az iskola mégis akar valamilyen balesetbiztosítást kötni, akkor a tanulónak két biztosítása lesz.
Diákigazolvány
A diákigazolvány kiváltása nem kötelező, Csak akkor érdemes kiváltani, ha utazási bérletigazolványként használja a tanuló.
Sokat bukhat, aki teljesen elfelejti a cafeteriát
Módszertani hiba miatt van munkaerőfelesleg
Felsőoktatás: etikátlan nyelvvizsgát kérni?
MDF: egész nap legyen a gyerek az iskolában!
Az élet iskolája: diploma egyetem nélkül?
Privátbankár