Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2009 első félévében 3356 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből júniusban 629 milliárd forint realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 46%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15%-a az üzemanyag-, 14%-a a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott le; a többi üzlettípus együttes részesedése 25% volt.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított forgalma 2009 első félévében 2,6%-kal, júniusban 3,8%-kal esett vissza az előző év azonos időszakihoz képest. 2009 júniusában az eladások jelentős részét (91%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) értékesítésének volumene 4,2%-kal csökkent, az élelmiszer-, ital-, dohányáruszaküzleteké 1,0%-kal nőtt a 2008. júniusihoz mérten. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem júniusi forgalmának volumene a májusihoz viszonyítva 0,6%-kal mérséklődött.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma az első félévben 5,9%-kal, júniusban 2,4%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. 2009 júniusában csak az illatszer-, használtcikküzletek, valamint a csomagküldő hálózat eladásai növekedtek; a bútor-, háztartásicikk-, építőanyagüzletek értékesítésének volumene elérte az előző év azonos hónapjában mért szintet; a többi üzlettípus forgalma továbbra is mérséklődött. A legnagyobb mértékben az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásai maradtak el az előző év azonos havitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem júniusi volumene 2,9%-kal meghaladta a májusit.
A KSH adatai szerint 2009 I. félévében a külföldiek összes magyarországi fogyasztása 544 milliárd forint volt, 21%-kal több a 2008. azonos időszakinál. A külföldre látogató magyarok ugyanebben az időszakban 379 milliárd forintot költöttek, negyedével többet, mint egy évvel korábban. Az időszak végén az utasforgalmi egyenleg 166 milliárd forintot tett ki, ami 16 milliárd forinttal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áron számított forgalma az első félévben 0,9%-kal, júniusban 2,5%-kal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint júniusban az üzemanyagkutak eladásai 0,7%-kal haladták meg a májusit.
Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2009. I. negyedévben 38%. A többi régió egyenként 8–12%-ban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. Az első negyedévben minden régióban csökkent a kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene – a legkisebb mértékben Nyugat-Dunántúlon (2,5%), a leginkább Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon (6,5%).
Gazdaságos: saját márkás termékekre váltunk
Még nehezebb az élet: tovább csökkenő reálbérek
Fölélőtték az inflációt - árindex mínusz áfa
Mosószer, hajfesték: erre mindig jut pénz
WC-papír, zsebkendő, szalvéta: mibe töröljük?
Privátbankár