A miniszterelnök pénteken a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén azt mondta: az emberek az önkormányzati választáson világos döntést hoztak: Budapesten változásra van szükség, új korszaknak kell kezdődnie a főváros történetében. Az ország ma azt várja a fővárostól és annak új vezetésétől - folytatta -, hogy álljon a változtatás élére, járjon élen a múlt hibáinak felszámolásában, a felelősség kivizsgálásában, a felelősök számonkérésében és az új, közérdekre, együttműködésre alapuló rendszer építésében.
Vége annak, hogy Budapest a botrányok városa, ahol a legsúlyosabb visszaélések történnek - hangsúlyozta Orbán Viktor. "A züllésbe fordult hanyatlás korszakát le kell zárni, a felelősöket meg kell nevezni, és el kell számoltatni" - emelte ki, megjegyezve, hogy ha következmények nélkül marad mindaz, ami az elmúlt években történt, a budapestiek méltán fogják azt gondolni, ugyanaz megy tovább.
Az alakuló ülésen letette esküjét Tarlós István főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés 32 tagja. A Fővárosi Közgyűlést - a korábbi 66 helyett - 33 képviselő és a főpolgármester alkotja. Mivel Staudt Gábor (Jobbik) lemondott, a helyére kerülő képviselő pedig még nem vette át mandátumát, 32 képviselő és a főpolgármester tett esküt pénteken.
Az október 3-ai választás után a közgyűlésben a Fidesz-KDNP-nek a főpolgármesterrel együtt 18, az MSZP-nek 10, a Jobbiknak és az LMP-nek 3-3 mandátuma van. Az alakuló ülést Kaltenbach Jenő (LMP) korelnök vezette. Az ülés kezdetén a képviselők egyperces néma felállással emlékeztek az iszapkatasztrófa áldozataira. |
A miniszterelnök szerint az egész ország nagy várakozással tekint most Budapestre, a fővárostól ugyanis az emberek mindig azt várják, hogy iránytű legyen, Budapest azonban az elmúlt húsz évben nem tudott irányt mutatni, talán azért, mert időnként még azt sem tudta pontosan, kicsoda is valójában. Szerinte a legtermészetesebb válasz sikkadt el, az, hogy Budapest a magyar nemzet fővárosa, "és mint ilyen, a Kárpát-medence természetes központja, hovatovább a magyarok büszkesége".
A magyarok büszkék akarnak lenni a fővárosukra, s nemcsak azt várják az új vezetéstől, hogy a főváros megváltozzon, hanem azt is, hogy a változás élére álljon - vélekedett Orbán Viktor, aki szerint ez nagy és komoly munka lesz, mert hatalmas káoszban kell rendet tenni. A nemzeti ügyek kormánya támogatni fogja önöket, támogatni fogja Budapestet abban, hogy a változtatás éllovasa legyen - tette hozzá.
Egyáltalán nem biztos, hogy finanszírozható a főváros 2011-ben - mondta Tarlós István az alakuló ülésén. A főpolgármester közölte: előző nap kapta meg Kocsis Istvánnak, a BKV vezérigazgatójának jelentését, amely szerint a közlekedési cég külső-belső adósságállománya eléri a 800 milliárd forintot, és "ez a helyzet majdnem kezelhetetlen". Gyors változásokra van kilátás - szögezte le, hozzátéve: elképzelhető, hogy szükség lesz "egy-két radikális intézkedésre", ezeket azonban - mint mondta - határozottan, de "emberi módon" fogják megtenni.
Rendkívül nagy lyuk tátong a főváros költségvetésben, a főváros fedezetlen elköteleződésekre vállalkozott, amelyek nagyságrendje 55-60 milliárd forint még akkor is, ha jóindulatú feltételezésekkel élünk a bevételek tekintetében - mondta Atkári János a Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésének szünetében, újságíróknak. Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet ezt a pénzt kigazdálkodni, jelezte: ehhez "nyilvánvalóan állami segítségre" is szükség van, de elkerülhetetlen az is, hogy a főváros "a maga területén próbálja megfogni a pénzeket".
MTI, Privátbankár