A pénzintézet a részvényárfolyamok csökkenését vetíti előre, mert úgy véli, Kínában gazdasági lassulás valószínűsíthető, a PIIGS országok (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország) hitelpiacain kitartóan ingatag állapotára az eurozóna kevésbé fizetésképtelen tagjai is válaszolni kényszerülnek, és az állami kiadásokat drákói módon meg fogják kurtítani.
A negyedéves gyorsjelentések várhatóan jelentős nyereségről fognak beszámolni, de inkább a költségek csökkentése, mint a forgalom bővülése miatt. Karsbřl szerint a közeljövőben se inflációra, se a bruttó árbevétel növekedésére nem lehet számítani. A részvényárfolyamokra negatív hatást gyakorolnak azok az aggodalmak, melyeket az Egyesült Államokban az Alt-A (Alternative A-Paper) és az opciós ARM (változó kamatozású jelzálog) hitelek átárazása, illetve a bedőlések és a fizetési rendellenességek várható újabb hulláma okoz.
A prognózisról David Karsbol az alábbiakat jelentette ki: "A PIIGS országok elhúzódó hitelválsága még befejezetlen történet, tőle megszabadulni egyetlen módon lehet: a költségvetések hiányának a mainál jóval gyorsabb és erőteljesebb csökkentésével. A kormányok tékozló kiadásai kiszorító hatást gyakorolnak a magánbefektetésekre és a fogyasztásra, és szerintünk a piacok negatívan fognak reagálni az államadósság piacán egyre-másra jelentkező hatalmas egyensúlytalanságokra. A németek a költségvetési megszorításokkal megtették ugyan az első lépést a helyes irányba, de ennyi nem elég."
"Világos - fűzte hozzá Karsbřl, - hogy a részvények világában ismét a makrogazdasági témáknak tulajdonítanak nagyobb jelentőséget. A nyereség ismételt visszaesésére nem, az adott szinten való beállására annál inkább számítunk, és bár a vállalatok vélhetően jó eredményei láttán rövid távon megerősödhet a kockázati étvágy, egyszerűen még nem tudtunk a válság által lecsupaszított problémákkal zöldágra vergődni. Emiatt a FOREX piacon is nagy ingadozás várható, ezért a befektetőket óvatosságra kell intenünk."
A 2010 harmadik negyedévére vonatkozó prognózis az alábbi területekkel foglalkozik:
Általános piaci kommentár
Az általános vélekedéssel ellentétben az erőteljes eladósodás elfojtja a növekedést, és ez a jelenlegi készpénzhiányos környezetben még inkább igaz. A Saxo Bank szerint a kormányok folytatólagosan hanyag költekezése miatt előálló nagyobb egyensúlyhiányok meg-megrendítik majd a piacot, úgy ahogy az a májusi eladási hullám során is tapasztalható volt. Az elemzők azonban úgy vélik, az közeljövőben esedékes negyedéves beszámolókban bejelentendő vaskosabb társasági nyereségek miatt némi optimizmus is megcsillanhat.
Makró előrejelzés
Az Egyesült Államokban a kormányzati ösztönzés már csak csurran-cseppen, és az év második felében el is apad. A Saxo Bank véleménye szerint 2010 végére az állam már negatív értelemben fogja kivenni a részét a növekedésből, és a kapacitások alacsony kihasználtsága valamint a lakáspiacokon nagy mennyiségben felhalmozódott eladatlan ingatlanok miatt a befektetések visszaesnek. Japánban a Saxo Bank ugyan további növekedésre számít, de ennek üteme minden valószínűség szerint lassul, és az ország exportra épülő növekedésének ártani fog a gyenge euró. A bank szerint kétségen felül áll, hogy az eurózóna sok országában ugyan a túlzott mértékű eladósodottság a fő probléma, de a közeljövőben egyéb tényezők is beszűkíthetik a gazdasági tevékenységet. A harmadik negyedévben a magánszféra kiadásai hanyatlani fognak, és a munkaerőpiac renyhesége sem javít a helyzeten.
Devizapiaci kilátások
A Saxo Bank szerint az eurózóna helyzete és ennek a kockázati étvágyra gyakorolt hatása továbbra is fontos szempont marad. Ugyanakkor az elemzők meglátása szerint ez a kérdés a többi makrogazdasági témához képest már túlságosan is leköti a piac figyelmét, ezért a következő negyedévben előtérbe kerülhetnek az olyan eddig elhanyagolt szempontok, mint az árudeviza országokat nyomasztó hihetetlen méretű lakáspiaci buborék, a költségvetési megszorítások és az állami szférában az idegen tőke kiváltása, valamint az, hogy Kína és a feltörekvő piacok reményteli növekedési kilátásait már megkérdőjelezik.
Részvénypiaci kilátások
Az elemzők arra számítanak, hogy 2010 második felében a részvénypiacokon további akadályok tornyosulnak majd, így a kockázati felár is huzamosabb ideig magasan marad, ami 2011-re és 2012-re nézve lelohasztja a nyereségességi elvárásokat. Ugyanakkor, a várhatóan pozitív meglepetést okozó nyereségességi hírek folytán a részvénypiacokon meg-meglódulhatnak az árfolyamok.
Árutőzsdei kilátások
A harmadik negyedévre az államadósságok szintje valamint az ebből kialakuló kettős mélypontú válság keltette aggodalmak következtében továbbra is a kockázatkerülés lesz a jellemző. Az elemzők szerint már túl vagyunk az év tetőpontján, és fennáll annak a kockázata, hogy 2010 második felében csökkenő árfolyamokat fogunk látni. A kitartóan erős dollár a globális fellendülés ütemének elcsigázódásával jár együtt, ami elegendő mértékben leköti a piacokat ahhoz, hogy előbb-utóbb árfolyamcsökkenést okozzon.
Jegybanki alapkamatok
A Saxo Bank stratégiai csapata kitart a korábbi álláspontja mellett, miszerint az alapkamatok az előrelátható jövőben kimondottan alacsony szinten maradnak.
Privátbankár