Az Ecostat elemzésében hangsúlyozzák: a nagyvállalatok üzleti várakozásait számszerűsítő ECOSTAT TOP-100 konjunktúra-index 57,8 százalék volt 2009 júliusában, ami 2 százalékpontos emelkedés az előző hónaphoz képest. A kis- és középvállalati konjunktúra index 3 százalékponttal 65,1 százalékra javult júniushoz képest.
A lakosság bizalmi mutatói az elmúlt két hónapban 8-12 százalékponttal emelkedtek, míg az összesített index júliusban 2,9 százalékponttal 82,6 százalékra csökkent. Az Ecostat arra következtet a magyarországi gazdálkodó szervezetek és a lakosság üzleti várakozásainak kedvező elmozdulásából, hogy az elmúlt hónapokban hozott magyar és nemzetközi válságkezelő intézkedések érezhetően erősítették az üzleti bizalmat. Hozzáteszik: a pesszimista hangulat enyhülésében a gazdasági viszonyok konszolidálódása és a nemzetközi bizalomerősödés is szerepet játszik.
A nagyvállalatok 53 százalékának csökkent a termelése az elmúlt három hónapban, míg 17 százalékuk tudott növekedni. A cégek majdnem egyharmadának teljesítménye az előző hónapokhoz képest alig változott. Ezek az arányok meglehetősen alacsonyak, az előző havinál viszont kedvezőbbek, s tendenciájuk is növekvő - állapítja meg az Ecostat. Növekvő termelési tervekről minden ötödik nagyvállalkozás számolt be, csökkenőt 42 százalékuk prognosztizált a következő három hónapra. A belföldi kereslet növekedésében a cégek 19 százaléka bízik, csökkenő igényekkel 34 százalékuk számol, arányuk az elmúlt hónapban nem változott. A vállalkozások közel fele a termelés szinten tartásával kalkulál.
A száz legnagyobb cég megítélésében az üzleti környezet júliusban romlott, ennek elsődleges oka a hitelezési feltételek szigorítása és a körbetartozások terjedése. Az Ecostat megjegyzi: a cégek erős kritikával illették az adóterhek kivetésének módját és mértékét. A nagyvállalatok 40 százaléka megfelelőnek ítéli vállalkozása létszámát, míg 13 százalékuk kismértékben bővíthetőnek minősítette munkáltatók körét. A vállalatok egyharmada ugyanakkor kismértékű létszámleépítésre kényszerülhet, míg jelentősebbre 13 százalékuknak lehet szüksége.
Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban Szezonja van a munkának A válság után is érdemes exportálni Ecostat: növekedett a magyar gazdaság |
Az Ecostat ágazati szintű konjunktúra-felmérésének júliusi összesített eredménye 33,6 százalék, amely másfél százalékkal meghaladja az előző havit. A konjunktúra-mutató idén február óta mérsékelten és szinte egyenletesen javul, a júniusi kisebb visszaesés az emelkedő trendet nem törte meg. A mezőgazdaság kiegyensúlyozott, átlag feletti konjunkturális várakozásait csak mérsékelten befolyásolja a kedvezőtlen időjárás miatti jelentős mértékű terméskiesés.
A júliusi lakossági konjunktúra-index alapján a családok a korábbinál kedvezőbben ítélik meg az árszínvonal várható alakulását, míg jelenlegi anyagi helyzetüket a júniusihoz hasonlóan értékelik. A családok 15 százaléka jónak, 51 százaléka közepesnek ítéli helyzetét. Ezen a téren újra többségbe kerültek a pesszimista válaszok, a lakosság 47 százaléka számít a gazdasági helyzet rosszabbodására, míg 43 százalékuk szerint a helyzet már nem romlik tovább, esetleg szerény javulás is elképzelhető.
A családok 45 százaléka úgy véli, hogy pénzügyi helyzete kisebb-nagyobb mértékben romlani fog a következő egy évben, miközben 16 százaléka azt gondolja, hogy egy év múlva jobban élnek majd, mint jelenleg. A családok az előző havinál pesszimistábban látják a munkaerőpiac várható tendenciáit, és a korábbinál többen vélekednek úgy, hogy háztartásuk pénzügyi helyzete, illetve a nemzetgazdaság állapota egy év múlva a mostaninál rosszabb lesz. A háztartások 63 százaléka továbbra is arra számít, hogy nőni fog a munkanélküliek száma.
Forinthitel és prémium biztosítás a biztonságért
A felügyelet számon kéri a banki ígéreteket
Minden jövedelemre vonatkozik a válságadó
10 éves csúcson az euróövezeti munkanélküliség
Széllel szemben: egyre több a vállalkozás
Veszélyes lehet az exportfüggőség
MTI