1p
A második negyedév óta javuló gazdasági bizalmi mutatók a pénzügyi válság enyhülésére utalnak, ugyanakkor szakértői vélemények szerint a reálgazdasági krízis csak a jövő év közepe után éri el mélypontját - olvasható az Ecostat júliusi konjunktúra-előrejelzésében
A második negyedév óta javuló gazdasági bizalmi mutatók a pénzügyi válság enyhülésére utalnak, ugyanakkor szakértői vélemények szerint a reálgazdasági krízis csak a jövő év közepe után éri el mélypontját - olvasható az Ecostat júliusi konjunktúra-előrejelzésében.

Az Ecostat elemzésében hangsúlyozzák: a nagyvállalatok üzleti várakozásait számszerűsítő ECOSTAT TOP-100 konjunktúra-index 57,8 százalék volt 2009 júliusában, ami 2 százalékpontos emelkedés az előző hónaphoz képest. A kis- és középvállalati konjunktúra index 3 százalékponttal 65,1 százalékra javult júniushoz képest.

A lakosság bizalmi mutatói az elmúlt két hónapban 8-12 százalékponttal emelkedtek, míg az összesített index júliusban 2,9 százalékponttal 82,6 százalékra csökkent. Az Ecostat arra következtet a magyarországi gazdálkodó szervezetek és a lakosság üzleti várakozásainak kedvező elmozdulásából, hogy az elmúlt hónapokban hozott magyar és nemzetközi válságkezelő intézkedések érezhetően erősítették az üzleti bizalmat. Hozzáteszik: a pesszimista hangulat enyhülésében a gazdasági viszonyok konszolidálódása és a nemzetközi bizalomerősödés is szerepet játszik.

A nagyvállalatok 53 százalékának csökkent a termelése az elmúlt három hónapban, míg 17 százalékuk tudott növekedni. A cégek majdnem egyharmadának teljesítménye az előző hónapokhoz képest alig változott. Ezek az arányok meglehetősen alacsonyak, az előző havinál viszont kedvezőbbek, s tendenciájuk is növekvő - állapítja meg az Ecostat. Növekvő termelési tervekről minden ötödik nagyvállalkozás számolt be, csökkenőt 42 százalékuk prognosztizált a következő három hónapra. A belföldi kereslet növekedésében a cégek 19 százaléka bízik, csökkenő igényekkel 34 százalékuk számol, arányuk az elmúlt hónapban nem változott. A vállalkozások közel fele a termelés szinten tartásával kalkulál.

A száz legnagyobb cég megítélésében az üzleti környezet júliusban romlott, ennek elsődleges oka a hitelezési feltételek szigorítása és a körbetartozások terjedése. Az Ecostat megjegyzi: a cégek erős kritikával illették az adóterhek kivetésének módját és mértékét. A nagyvállalatok 40 százaléka megfelelőnek ítéli vállalkozása létszámát, míg 13 százalékuk kismértékben bővíthetőnek minősítette munkáltatók körét. A vállalatok egyharmada ugyanakkor kismértékű létszámleépítésre kényszerülhet, míg jelentősebbre 13 százalékuknak lehet szüksége.

Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban

Szezonja van a munkának

A válság után is érdemes exportálni 

Ecostat: növekedett a magyar gazdaság
A magyar tulajdonú vállalatok júliusban a korábbinál valamivel derűlátóbban értékelték működési esélyeiket, teljesítményük várható alakulását. Bizakodásukat azokra a több irányból érkező szakértői prognózisokra alapozzák, amelyek év végére kisebb visszaeséssel számolnak, és a recesszió enyhülését vetítik előre az év utolsó hónapjaira. A magyar cégek fejlődésük legfőbb akadályát továbbra is a gyenge belföldi keresletben, a bizonytalan makro környezetben és magas szintű adókötelezettségben látják. Az üzleti környezet egyes elemei értékelésekor a vállalatok döntő többsége a körbetartozásokat és a hitelhez jutás akadályait tartja jelentős problémának.

Az Ecostat ágazati szintű konjunktúra-felmérésének júliusi összesített eredménye 33,6 százalék, amely másfél százalékkal meghaladja az előző havit. A konjunktúra-mutató idén február óta mérsékelten és szinte egyenletesen javul, a júniusi kisebb visszaesés az emelkedő trendet nem törte meg. A mezőgazdaság kiegyensúlyozott, átlag feletti konjunkturális várakozásait csak mérsékelten befolyásolja a kedvezőtlen időjárás miatti jelentős mértékű terméskiesés.

A júliusi lakossági konjunktúra-index alapján a családok a korábbinál kedvezőbben ítélik meg az árszínvonal várható alakulását, míg jelenlegi anyagi helyzetüket a júniusihoz hasonlóan értékelik. A családok 15 százaléka jónak, 51 százaléka közepesnek ítéli helyzetét. Ezen a téren újra többségbe kerültek a pesszimista válaszok, a lakosság 47 százaléka számít a gazdasági helyzet rosszabbodására, míg 43 százalékuk szerint a helyzet már nem romlik tovább, esetleg szerény javulás is elképzelhető.

A családok 45 százaléka úgy véli, hogy pénzügyi helyzete kisebb-nagyobb mértékben romlani fog a következő egy évben, miközben 16 százaléka azt gondolja, hogy egy év múlva jobban élnek majd, mint jelenleg. A családok az előző havinál pesszimistábban látják a munkaerőpiac várható tendenciáit, és a korábbinál többen vélekednek úgy, hogy háztartásuk pénzügyi helyzete, illetve a nemzetgazdaság állapota egy év múlva a mostaninál rosszabb lesz. A háztartások 63 százaléka továbbra is arra számít, hogy nőni fog a munkanélküliek száma.

Forinthitel és prémium biztosítás a biztonságért
A felügyelet számon kéri a banki ígéreteket
Minden jövedelemre vonatkozik a válságadó
10 éves csúcson az euróövezeti munkanélküliség
Széllel szemben: egyre több a vállalkozás
Veszélyes lehet az exportfüggőség

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG