1p
2008-ban Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP-je) 26 543 milliárd forint volt. Ez változatlan árakon számítva 0,6%-os növekedés az előző évhez viszonyítva. Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege 2 millió 644 ezer forint volt, vásárlóerő-paritáson 15 742 euró, az EU-27 átlagának 63%-a.
2008-ban Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP-je) 26 543 milliárd forint volt. Ez változatlan árakon számítva 0,6%-os növekedés az előző évhez viszonyítva. Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege 2 millió 644 ezer forint volt, vásárlóerő-paritáson 15 742 euró, az EU-27 átlagának 63%-a - közölte gyorsjelentésében a KSH.

A nemzetgazdaság hozzáadott értéke alapáron 2008-ban 0,9%-kal nőtt az előző évhez képest. A legnagyobb mértékű növekedés a nem pénzügyi vállalatok szektorában volt, a bruttó hozzáadott érték itt 2,2%-kal nőtt. Az átlagot meghaladó mértékben emelkedett a háztartási szektor hozzáadott értéke is, változatlan árakon számolva 1,1%-kal. A többi szektor teljesítménye csökkent, a kormányzaté 3,0%-kal, a pénzügyi vállalatoké 2,8%-kal, a háztartásokat segítő nonprofit intézményeké pedig 1,5%-kal.

Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar, építőipar) teljesítménye a nemzetgazdasági átlagnál erősebben, 6,2%-kal nőtt. Ebben a mezőgazdaság hozzáadott értékének kiemelkedő, 54,3%-os növekedése játszott meghatározó szerepet. A mezőgazdasági termelés ilyen mértékű bővülését a 2007. év alacsony szintje, illetve a növénytermesztés 2008. évi, a kedvező időjárásnak köszönhetően kiemelkedően magas terméseredményei okozták. Az ipari teljesítmény összességében 0,4%-kal nőtt.

A nemzetgazdasági átlagtól elmaradó növekedés oka az exportorientált feldolgozóipar éves szinten stagnáló teljesítménye. Az év első felében még jól teljesítő feldolgozóiparban a gazdasági válság hatására az év második felétől visszaesés következett be. A három legnagyobb súlyú alág közül csak a járműgyártás teljesítménye haladta meg az előző év szintjét, a villamosgép-, műszergyártás stagnált, az élelmiszer, ital és dohány gyártásában pedig csökkenés figyelhető meg.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Az építőipar hozzáadott értéke 3,6%-kal csökkent, ami elsősorban az épületek építésében (különösen az ipari és raktárépületek, irodaépületek esetében) volt megfigyelhető. A szolgáltatások teljesítményére is rányomta bélyegét a kezdődő gazdasági válság: a bruttó hozzáadott érték 1,8%-kal mérséklődött. A kereskedelem területén a lakossági fogyasztás visszaesésével összhangban 2,5%-os csökkenés következett be. Szintén visszaesés mutatkozott a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágban (2,1%); a szállítás, raktározás, posta, távközlés teljesítménye ugyanakkor 0,8%-kal javult. A pénzügyi ág teljesítményének 3,0%-os csökkenésében meghatározó volt a hitelintézetek által nyújtott szolgáltatások (pl. új hitelek kihelyezésének) csökkenése.

Emellett a biztosítók kár- és szolgáltatási kifizetései 2008-ban a díjbevételek növekedési ütemét számottevően meghaladva emelkedtek. Az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások nemzetgazdasági ágban 1,1%-kal csökkent, a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén 1,4%-kal nőtt a hozzáadott érték. Az oktatási ágazat hozzáadott értéke 5,4%-kal mérséklődött, ezen belül az állami oktatási intézményeké kismértékben, a többi szektoré jelentősen visszaesett. Ezzel ellentétes a változás az egészségügyben, ahol a költségvetési intézmények hozzáadott értéke esett jelentősen, ami a magánszektor fokozatos térnyerését jelzi az egészségügyi intézmények működtetésében. Összességében az egészségügy hozzáadott értéke 4,7%-kal lett kisebb 2008-ban. A legnagyobb mértékben, 5,8%-kal – a szórakoztató, kulturális és sporttevékenységek visszaeséséből eredően – az egyéb közösségi szolgáltatások teljesítménye csökkent.

Válságkezelés: hamarosan visszanyal a fagyi? 
A GDP felhasználását tekintve a háztartások Magyarországon történő fogyasztása (beleértve a külföldiek fogyasztását is) 0,7%-kal esett vissza. A külföldiek magyarországi fogyasztása jóval kisebb mértékben emelkedett a magyarok továbbra is dinamikusan növekvő külföldi fogyasztásánál. Ez utóbbi az éven belül, de huzamosabban (pl. munkavállalás céljából) kinn tartózkodók külföldi költését is tartalmazza. Így a háztartások összes fogyasztási kiadása éves szinten 0,5%-kal mérséklődött, ezen belül az év elején még enyhe növekedést mutatott, amit azonban az utolsó negyedévben már jelentős visszaesés követett. A kormányzat által finanszírozott természetbeni társadalmi juttatások 1,2%-kal csökkentek, elsősorban az egészségügyi szolgáltatások, a gyógyszertámogatások és a gázárkompenzáció visszaesése miatt. A közösségi fogyasztás 0,3%-kal, a végső fogyasztás pedig 0,6%-kal csökkent.


Államkincstár aládúcolva - a természetbeni juttatásokra kevesebb jutott tavaly

A bruttó állóeszköz-felhalmozás volumene kismértékben, 0,4%-kal emelkedett. A növekedés elsősorban az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (6,2%) és a mezőgazdaság (12,6%) ágazatokban megvalósult beruházásoknak volt köszönhető. A feldolgozóipari beruházások volumene 3,5%-os csökkenést mutatott.

A nagyobb súlyú ágak közül legnagyobb mértékben a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás (7,0 %) és az oktatás (4,3%) gazdasági ágak bruttó felhalmozása esett vissza. Összességében a bruttó hazai termék belföldi felhasználása a GDP növekedését alig meghaladóan, 0,7%-kal nőtt. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmának egyenlege 2008 végén folyó áron 259,4 milliárd Ft aktívumot mutatott, kismértékű cserearányromlás mellett. A külkereskedelmi forgalom növekedése az előző években tapasztalt ütemekhez képest 2008- ban negyedévről negyedévre lassult, és év végére már erőteljes csökkenésbe fordult. Az export volumene 5,6%-kal nőtt, ezen belül a termékforgalom exportja 5,8%-kal, a szolgáltatásoké 4,5%-kal emelkedett. A teljes külkereskedelmi forgalom importja az exportnál valamivel nagyobb mértékben, 5,7%-kal emelkedett. Ezen belül a termékek importja 5,1%-kal, a szolgáltatásoké 9,6%-kal bővült.

A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 2008-ban folyó áron 24 762 milliárd forint volt, összehasonlító áron 1,1%-kal magasabb az előző évinél. Az előzetes adatok alapján a GDP és GNI közötti rés 2003 óta tartó folyamatos növekedése 2008-ban megállt. Míg 2007-ben a GNI 92,9%-a volt a GDP-nek, addig 2008-ban a mutató 93,3%-ra változott. A GDP és a GNI közötti átmenet tételei közül 2008-ban a munkavállalói jövedelmek és az osztalék egyenleg alig módosult 2007-hez viszonyítva. Ugyanakkor jelentős változás következett be a visszaforgatott jövedelem szerkezetében: a magyar vállalatok 8,7%-kal több jövedelmet forgattak vissza külföldön, a külföldi vállalatok pedig 24%-kal kevesebb jövedelmet forgattak vissza Magyarországon. Ennek következtében míg 2007-ben 554 milliárd forinttal csökkentette a visszaforgatott jövedelmek egyenlege a GNI-t, addig 2008-ban csak 194 milliárd forinttal. Ezzel ellentétes hatást fejtett ki viszont az, hogy a külföldre fizetett és a külföldről kapott kamatok közötti növekedési ütem különbség 10 százalékpont volt a külföldre fizetett kamatok javára.

Csoda történt: pluszban a fizetési mérleg 

Fizetési mérleg: 648 millió euró többlet

A hiány miatt nem kell aggódnunk
A kockázati megítélés hátráltatta a kamatvágást
PM: 79,2 százalékos államadósság lesz jövőre
Tisztul az ég Magyarország felett
Túl szigorú a magyar IMF-szerződés 
Már csak mese a gazdaság fehéredése




Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG