1p
A fejlett és fejlődő országok (G20) vezetőinek Torontóban tartott kétnapos csúcstalálkozójukon szembe kell nézniük azzal, hogy nincs egyetértés közöttük a bankadót illetően - már most biztos, hogy nem lesz megállapodás. A zárónyilatkozattól sem várhatunk sokat, a Húszak abban sem biztosak, hogy a növekedésre vagy a hiánycsökkentésre kellene-e fókuszálni. A csúcstalálkozó teljes kudarc - Európa számos bírálatot kapott
A fejlett és fejlődő országok (G20) vezetőinek Torontóban tartott kétnapos csúcstalálkozójukon szembe kell nézniük azzal, hogy nincs egyetértés közöttük a bankadót illetően - már most biztos, hogy nem lesz megállapodás. A zárónyilatkozattól sem várhatunk sokat, a Húszak abban sem biztosak, hogy a növekedésre vagy a hiánycsökkentésre kellene-e fókuszálni. A csúcstalálkozó teljes kudarc.

A "bankadó terén nem lesz megállapodás a Húszak között, ez már tény" - jelentette ki Berlusconi olasz kormányfő szombaton újságírók előtt, néhány órával a csúcstalálkozó kezdetét megelőzően. "Annak alapján, amit megtudtam a tárgyalók előkészítő munkájából, negatív döntésre kell számítanunk" - mondta Angela Merkel német kancellár, megerősítve, hogy Nicolas Sarkozy francia elnöknél is szorgalmazta a bankadó bevezetését.

"Sajnos, a Húszak között nincs konszenzus sem a bankadóról, sem a pénzügyi tranzakciókat terhelő adóról" - mondta a német kancellár.

A G20 ugyanakkor nem akadályozza meg, hogy az adót támogató országok azt bevezessék - mondta egy magas rangú kanadai illetékes, amelynek országa a G20-csúcs házigazdája.

Doha - 9 év után sem sikerült megegyezni
A G20-ak nem tűznek ki határidőt a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) úgynevezett Doha Fordulója lezárására, amelynek célja a nemzetközi kereskedelem előtti akadályok felszámolása.
A zárónyilatkozat vasárnap kiszivárgott tervezete nem tartalmaz utalást a közel kilenc évvel ezelőtt megkezdett tárgyalások lezárásának határidejére.
A G8-ak korábbi találkozójukon egyetértettek abban, hogy folytatni kell kétoldalú és regionális kereskedelmi egyeztetéseket a nemzetközi megállapodás eléréséig. 
A zárónyilatkozat egy még pénteken kiszivárgott tervezete szerint a Húszak egyebek között azt szorgalmazták volna, hogy "a lehető leghamarabb" záruljon le a Doha Forduló, amelyen 2001 óta folynak tárgyalások a nemzetközi kereskedelem előtti akadályok felszámolásáról.
Tavaly a G8-ak olaszországi találkozójukon és a G20-ak pittsburghi találkozójukon elkötelezték magukat a tárgyalási forduló lezárása mellett még az idén. Erre a jelek szerint nem kerülhet sor. Stephen Harper kanadai miniszterelnök azonban utalt rá, hogy még nem lehet eltemetni a Doha Fordulót: "idővel meg kell találnunk a Forduló sikeres lezárásához vezető utat" - mondta.
A Doha Forduló a szegényebb országok elől kívánja elhárítani a világpiacra jutás akadályait. A tárgyalások viszont újra és újra megfeneklettek a WTO tagországok eltérő álláspontján.
"David Cameron brit kormányfő, Merkel asszony és én magam olyan keretszabályozásról döntöttünk, amely lehetővé teszi a banki tevékenységek megadóztatását, és bárhogyan döntsenek is a partnereink, meg fogjuk valósítani" - mondta Nicolas Sarkozy.
Azok az országok, amelyeknek nincs szükségük az adófizetőik pénzére, vagy amelyeknek a bankjai nem mentek csődbe, nem szándékoznak bankadót bevezetni - mondta Dimitri Soulas, Stepher Harper kanadai kormányfő szóvivője Kanada helyzetére utalva.

A G20 2009. októberi pittsburghi csúcstalálkozóján javaslatokat kért a Nemzetközi Valutaalaptól, de már abban is megosztott, hogy hasznos-e egy ilyen adó, és hogyan vegyen részt a pénzügyi szektor "igazságosan és nagymértékben" az állam bankmentő intézkedéseiben, ami a bankadó eredeti célja volt.

Wayne Swan ausztrál miniszterelnök-helyettes szombaton hangsúlyozta, hogy Ausztráliának nincsen szüksége ilyen adóra. "Az igazság valószínűleg az, hogy egyesek azért találták ki ezt az adót, mert némi pénzhez akarnak jutni" - tette hozzá, Franciaországra és Nagy-Britanniára utalva.

Brazília, Oroszország, India és Kína, valamint a házigazda Kanada nem tartja szükségesnek a bankadó bevezetését.

Az eredetileg a bankadó bevezetését szorgalmazók között szereplő Egyesült Államok régóta hallgat a témáról. A kongresszus, amelynek az adónem bevezetéséről dönteni kell, a nyárra tervezi róla a vitát a 2010/11. évi költségvetés tárgyalásakor.

Deficitcsökkentés: itt sincs egyetértés

A G20 vezetői a  világgazdaság növekedésének fellendítése iránti elkötelezettségüket hangoztatták ugyan a szombati napon, de nem rejtették véka alá az államháztartási hiány csökkentésével kapcsolatos nézetkülönbségeiket. Itt sincs ugyanis egyetértés a felek között.

A hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) szerint "a nemzedékek óta legsúlyosabb gazdasági válság után a világban megkezdődött a törékeny növekedés".

Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit kormányfő első találkozójukon igyekeztek a gazdaságpolitikájuk közötti különbségek helyett a hosszú távú tartós fejlődés felé haladást hangsúlyozni.
A G20 azonban nem hagyhatta figyelmen kívül a növekedés fenyegető egyik legnagyobb veszélyt, az államháztartási hiány könyörtelen növekedését a világ legnagyobb gazdaságaiban.

A kanadai házigazda azt szeretné, hogy az államháztartási hiány csökkentése legyen a vasárnap elfogadásra kerülő záróközlemény egyik legfontosabb pontja. Stephen Harper miniszterelnök azt szeretné elérni, hogy a G20 országai "2013-ig a felére csökkentsék az államháztartási deficitet, és kezdjék meg csökkenteni - 2016-ig - az adósságnak a hazai össztermékhez viszonyított arányát" - mondta szóvivője, Dimitri Soudas.

"Biztató, hogy a G20 kész lenne elfogadni célkitűzéseket. Ez a politikák összehangolására irányuló jó szándék bizonyítéka" - jegyezte meg José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter ellentétes véleményen volt, szerinte a csúcstalálkozónak elsősorban a gazdasági növekedésre kell összpontosítania. "Európa egyes részeit" és Japánt illetően megjegyezte: "még nem láttak ezen országok részéről egységes politikát, amely meggyőzné a világot arról, hogy belső kereslet okozta erőteljesebb növekedés lesz ezekben az országokban".

A megszorítások csak elmélyítik a válságot
Nicolas Sarkozy francia elnök szerint azonban van egyfajta konszenzus. "Azt mondjuk, egyeztetve kell előkészíteni a válságból kivezető forgatókönyveket. A G8 tárgyalóasztalánál nincsen egyetlen tárgyalófél sem, amely kétségbe vonta volna az eladósodás és a deficit csökkentésének szükségességét, s azt, hogy ezt az egyes országok helyzetének figyelembe vételével, pragmatikusan tegye.

Guido Mantega brazil pénzügyminiszter, aki Luiz Inácio Lula da Silva elnök távollétében a brazil küldöttséget vezeti, az európaiakat bírálta. A pénzügyminiszter aggodalmát fejezte ki, hogy exportjaikkal a nagyobb növekedést produkáló feltörekvő piacokra számítanak, ahelyett, hogy a saját keresletüket tartanák karban.
"A növekedés élénkítése helyett ezek az országok a költségvetés kiigazításával foglalkoznak, s ha exportálnak, ezt a kiigazítást a mi kárunkra teszik" - mondta.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG