Az index értéke -7,1 százalék volt, szemben a tavaly októberi 4 százalékkal, és az idén áprilisi 12 százalékkal, a felmérés tízéves történetében még egyszer sem volt negatív értéken a mutató.
A konjunktúra felmérésben válaszoló 1480 vállalkozás átlagosan 79 százalékos kapacitás-kihasználást jelzett, ami gyakorlatilag megegyezik az egy évvel ezelőttivel (78 százalék), és hajszállal jobb az áprilisinál, de a várakozások romlást jeleznek előre - rögzítette Tóth István János.
Az október végén zárult felmérésre erősen hatott a pénzügyi válság, ezért nem zárható ki, hogy a vállalkozások üzleti várakozásaiknál erősen túlreagálják a helyzetet, túlbecsülik annak várható hatásait - hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Ezt a feltételezést látszik igazolni a jelenlegi üzleti helyzetet tükröző (UHJX) és a várható üzleti helyzetet mutató (UHVX) jelentős különbsége. A jelenlegi helyzet értékelésére adott válaszokból képzett index 15 százalékos értéke ugyan kisebb az áprilisinál és a tavaly októberinél, de belesimul az elmúlt 10 év trendjébe. A várható üzleti helyzetet tükröző mutató viszont már tavaly októberben mínuszba fordult, áprilisban 10 százalék fölé ugrott, majd a mostani felmérésben meredeken zuhant mínusz 20 százalék alá.
Az MKIK elnöke ismét azt javasolta a kormánynak, hogy az Európai Uniós forrásokból 300-400 milliárd forintot csoportosítson át a vállalkozások élénkítésére, s hasonló méretű átrendezés lenne kívánatos az adórendszerben is.
Emberibb APEH-et akar az SZDSZ
Luxusautó, bordélyház: így csalnak a támogatással
Három módon kaphat pénzt a cége
A lízing lehet a kkv-k megmentője
MTI