"Nagyrészt árnyakat üldözünk" - mondta az újságnak Lee Ann Bernardino, az FBI különleges ügynöke, aki a CT-6 (Counterterrorism 6) nevű 21 fős különítményt vezeti. Kifejtette, idejük nagyobb részét azzal töltik, hogy lenyomozzák az álértesüléseket, amelyeket azonban nem hagyhatnak figyelmen kívül. Mint hozzátette, inkább ezt végzik, minthogy valamit elszalasszanak.
Az Egyesült Államokban mintegy ötezer ember foglalkozik terrorellenes tevékenységgel az FBI kötelékében, amelynek a fő profilja nem az ügyek megoldása, hanem az elrettentés és a megelőzés.
A The New York Times információja szerint az FBI-hoz az utóbbi 5 évben beérkezett, terrorista merényletekkel kapcsolatos 5500 értesülésnek csak 5 százaléka volt igazán komolyan vehető. Ennyi esetben ítélték olyannak az ügyet, amely hosszabb nyomozást és ügynöki munkát igényel.
Rengeteg a hamis riasztás - állapította meg címoldalas írásában a napilap, megjegyezve, hogy alig tucatnyi esetben indítottak bűnvádi eljárást vagy rendeltek el rendőri fellépést. Terrorista összeesküvést lényegében egyetlen esetben sem sikerült felfedni.
Egyes biztonsági szakértők az árnyékkergetés alapján megkérdőjelezik a Los Angelesben, New Yorkban, Washingtonban és más nagyvárosokban működő különleges terrorellenes különítmények működését. A szövetségi ügynökök szerint a 2001. szeptember 11-i terrortámadás egyik legfőbb tanulsága azonban az, hogy a lehetséges terrorista tevékenységre vonatkozó minden hitelt érdemlő értesülésnek utána kell járni.ű
Új, láthatatlan ellenséggel küzd az USA
Magyar katonák részvételével indult akció Afganisztánban?
Biden: a háború az áldozatok ellenére megéri
Terrorizmus árnyékában választ Németország
Vallomás odaátról: Szaddám csak blöffölt
MTI