A Transparency International magyarországi tagozata szerint sérülhet a közpénzek felhasználásának átláthatósága és az elszámoltathatóság garanciái, ha a kormány eltörli azt a törvényi rendelkezést, amely egyértelműsíti az állami vállalatok gazdálkodásának nyilvánosságát - közölte a szervezet.
Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló, a parlament előtt lévő törvényjavaslat egyik pontja hatályon kívül helyezné az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVII. törvény azon paragrafusát, amely a közfeladatokat ellátó állami vállalatok átláthatóságát szabályozza - hívja fel a figyelmet a Transparency International.
A javaslat egyebek között azt a bekezdést törli el, miszerint a „magyar állam, a helyi önkormányzat, költségvetési szerv vagy közalapítvány többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény szerinti közfeladatot ellátó szervnek, a nevében eljáró személy pedig közfeladatot ellátó személynek minősül.
A törvényjavaslat elfogadásával a nyilvánosság nehezen, vagy egyáltalán nem szerezhetne tudomást "a köztulajdonú cégeknél történt visszaélésekről, pazarlásról vagy éppen bűncselekmények gyanúját felvető ügyekről” - idézi a közlemény Alexa Noémit, a TI ügyvezető igazgatóját.
Ha a parlament elfogadja a javaslatot, akkor a köztulajdonban álló cégek szerződéseinek és a gazdálkodásukat érintő adatoknak a nyilvánossága, illetve annak kikényszeríthetősége kerül veszélybe - emeli ki a TI. Az államháztartási törvény hatályát vesztő része rögzíti, hogy valamennyi állami vagy önkormányzati tulajdonú, illetve azok többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságra és azok vezetőire is kiterjednek a közérdekű adatok nyilvánosságára vonatkozó szabályok. E törvényi rendelkezés hiányában bármely közpénzből működő cég könnyen kicsúszhat a nyilvánosság kontrollja alól - hangsúlyozzák.
MTI