Az elmúlt negyedévben a fontosabb gazdasági mutatószámok alapján a világgazdaság fellendülése, ha lassuló mértékben is, de folytatódott, a további növekedési kilátások azonban mérsékeltebbek a korábbi előrejelzéseknél.
Az elkövetkezendő negyedévben döntően az lesz meghatározó, hogy az egész világon tapasztalt gazdasági élénkülés továbbra is folytatódik-e. „A tőkepiacok a szakemberek között csak bóléstál-kérdésnek nevezett dilemmára keresik a választ. A jó hangulatú házibuli egyik feltétele, hogy a házigazda tudja, mikor kell félretenni az italokat: egyformán hiba, ha ezt túl korán, vagy ha túl későn teszi meg. A gazdaságban már az idei évben elkezdődik az a folyamat, hogy a válság kezelésére meghozott élénkítő intézkedéseket (azaz a „bóléstálat”) a kormányzatok világszerte elkezdik visszavonni. A nagy kérdés azonban, hogy a gazdasági növekedés az állami költések hatása nélkül is fenntartható-e” – írja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Hazai szinten a gazdaság élénkülésének mértékét döntően két tényező fogja meghatározni. Egyrészt a gazdaság legjobban teljesítő szektora, az exportfüggő hazai ipar addig lesz erős, amíg a felvevőpiacokon tart a lendület. Másrészt fontos kérdés, hogy a kormány számára a továbbiakban mennyire lesz mozgástér a növekedés ösztönzésére, például adócsökkentések formájában. „Az IMF-fel a tárgyalások az őszig elhúzódhatnak, így nem tudni, mekkora mozgásteret enged a kormány számára egy esetleges újabb megállapodás. Az azonban bizonyos, hogy a megállapodásra – az IMF finanszírozás által jelentett háttérbiztosításra – különösen az eurózónában látottak miatt Magyarországnak szüksége van” – mondta el Horváth.
Devizapiac
Az elmúlt negyedévre jellemző gazdasági bizonytalanság hatására jelentősen megugrott a tipikusan menekülő pénzpiaci befektetésnek tekintett dollár és svájci frank árfolyama. „Úgy tűnik, hogy az elmúlt hetekben mindkét deviza árfolyama elérte tetőpontját, és a továbbiakban nem számítunk ezen devizák árfolyamának számottevő emelkedésére. Ugyanakkor, mivel a befektetői hangulat továbbra is igen óvatos, a következő negyedévben is erős dollár és frank árfolyammal számolhatunk” – mondta el Horváth István.
A forinttal kapcsolatban a K&H Alapkezelő a hazai deviza jelenlegi szintjében nem vár jelentős elmozdulást. „Bár az elmúlt napokban a forint enyhe erősödését lehetett megfigyelni, egyelőre nem látható, hogy az euró/forint árfolyam jelentősen 280 forint alá menne. Ugyanakkor nem tartjuk valószínűnek, hogy az elemzők által felvetett 310 forint körüli euró/forint árfolyam valóban reális veszély az elkövetkezendő hónapokban” – mondta el Horváth.
Nyersanyagok
Az Alex hurrikánnal megkezdődött az idei hurrikán-szezon, amely az extrém időjárási helyzet miatt komoly kiesést okozhatnak a Mexikói-öbölben a kőolaj-kitermelésben, ami pedig jelentősen megnyomhatja a nyersanyag világpiaci árát. Ezt ellensúlyozhatja, hogy a legnagyobb kőolaj felvevőnek számító országok, USA és Kína további gazdasági fellendülésével kapcsolatosan nagyfokú a bizonytalanság.
A legfrissebb makroadatok alapján mérsékeltebb növekedés várható mindkét említett országban, ami az energiahordozók iránti igényt, és ezzel annak világpiaci árát csökkentheti. Hosszabb távra előretekintve a mexikói-öbölbeli szivárgás miatt a tengeri kutatások lényegesen drágábbak lehetnek, és a tengeri kitermelés is csökkenhet, ami felfelé hajthatja az olajárakat. Az arany és nemesfémeket tekintve mivel az arany árát klasszikusan az határozza meg, hogy mennyire nagy a bizonytalanság a nemzetközi pénzpiacokon, az év második felében továbbra is magas aranyárral kalkulálhatunk.
Hazai és nemzetközi tőzsde
A részvényárfolyamok változékonysága ismét növekedett az elmúlt hónapokban, a vállalati eredmények azonban továbbra is kedvezően alakultak. Az elmúlt időszak legnagyobb zuhanása a környezeti katasztrófa miatt megrendült BP nevéhez köthető, az elkövetkezendő hetek pedig döntőek lesznek a brit cég számára, hogy valóban talpon tud-e maradni.
Sajnos a hazai részvények a gazdaság egyensúlyi problémái miatt továbbra is kifejezetten magas kockázatúak. A nagyon erős svájci frank, illetve a még mindig igen magas munkanélküliség miatt a hazai bankok továbbra is romló minőségű hitelportfolióval szembesülnek, ami nyomást gyakorol a bankrészvények árfolyamára - írja a K&H elemzése.
Befektetési tippek
A fent említett tendenciák miatt a III. negyedévben a K&H elemzői az óvatosabb pozíció irányába javasolják elmozdítani a befektetési portfoliót. A tőkevédett termékek és a deviza esetében felülsúlyozást, a részvények és a hazai kötvények esetében alulsúlyozást javasolnak a szakemberek.
Privátbankár