1p
Titkos tárgyalásokat folytatnak a legnagyobb kőolajexportáló és -fogyasztó országok arról, hogy a jövőben nem dollárban számolnák el az olajkereskedelmet
Titkos tárgyalásokat folytatnak a legnagyobb kőolajexportáló és -fogyasztó országok arról, hogy a jövőben nem dollárban számolnák el az olajkereskedelmet

Titkos tárgyalásokat folytatnak a legnagyobb kőolajexportáló és -fogyasztó országok arról, hogy a jövőben nem dollárban számolnák el az olajkereskedelmet - írta közel-keleti és kínai forrásokra hivatkozva a The Independent. A hírre, amelyet kedden mindazonáltal több, állítólag érintett ország is cáfolt, jelentősen gyengült a dollár a korai londoni kereskedésben, és ennek hatására drágult az olaj.

A vezető liberális brit napilap értesülései szerint a legnagyobb közel-keleti termelők, valamint Kína, Oroszország, Japán és Franciaország pénzügyi vezetői arról egyeztetnek, hogy a dollárt egy valutakosárral váltanák fel a nyersolaj-kereskedelem elszámolásában. E kosár a japán jent, a kínai jüant, az eurót és az aranyat, valamint Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) arab exportőreinek - Szaúd-Arábia, Abu Dzabi, Kuvait, Katar - még csak tervezett közös pénznemét tartalmazná.

Az átállás a következő kilenc évben megtörténne
- írta a The Independent. A lap által idézett "kínai banki források" szerint a folyamat során az átmeneti fizetőeszköz akár az arany is lehet. E tervek magyarázhatják az arany hirtelen drágulását az utóbbi időben - áll a cikkben.

Kedden a nyersolaj is drágult a londoni kereskedésben. Ennek előzményeként az Independent-cikk hatására a dollár jelentősen gyengült, bár később valamelyest visszaerősödött, miután több nagy közel-keleti termelő ország egybehangzóan cáfolta a brit lap értesülését.

Minimálisan, de már nő a globális olajkereslet a folyó negyedévben, öt negyedéven belül először - közölte legújabb előrejelzésében az amerikai energiaügyi hivatal. Az EIA becslése szerint az idei negyedik negyedévben 0,5 százalékkal, napi 460 ezer hordóval bővül a világ olajkereslete a tavalyi utolsó negyedévhez viszonyítva, és ezzel a napi átlagos olajkereslet 84,7 millió hordó lesz.
Az euró a londoni bankközi devizapiacon a keddi késő délelőtti kereskedésben 1,4720 dollár körül járt az előző esti késői, 1,4650 dollár alatti árfolyam után, de kedden, a kereskedés nyitó szakaszában mértek 1,4750 dollárhoz közeli euróárfolyamot is.

A dollár gyengülése nyomán meredeken, több mint egy dollárral 70 dollár közelébe emelkedett a nyersolaj árfolyama. A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent keverék hordója a legközelebbi, jövő héten kifutó novemberi határidőre 69,10-15 dollár körül mozgott kedd délelőtt a londoni Intercontinental Exchange (ICE) kereskedésében. A Brent novemberi határideje előző este 68,04 dolláron zárt Londonban.

Londoni szakelemzők - elsősorban az amerikai és a kínai gazdaság várt élénkülésére tekintettel - a nyersolaj folyamatos további drágulását jósolják. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési csoportja legfrissebb előrejelzésében 2009 egészére 63 dolláros átlagárat jósol a Brentre és az amerikai alaptípusnak számító West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajféleségre egyaránt, a két fő olajfajta hordónkénti átlagárát azonban már az idei negyedik negyedévben 76 dollárra valószínűsítik a ház elemzői. A Barclays Capital adatai szerint a Brent harmadik negyedévi átlagára 69, a WTI-é 71 dollár volt; a második negyedévben a két olajféleség hordója átlagosan még 59,90, illetve 59,80, dollár, az első negyedben pedig 45,70, illetve 43,30 dollár volt.

A cég 2010-re még magasabb árszintet vár: aktuális előrejelzése szerint a Brent egész évi átlagára jövőre 84, a WTI-é 85 dollár lesz. A Barclays Capital távlati prognózisában 2015-re már 135 dolláros Brent- és 137 dolláros WTI-átlagár szerepel.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Másfél dollárt zuhant az olajár 
Egyre több olaj van raktáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG