1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Országgyűlés tegnap nem sokkal éjfél előtt kezdte meg az állami vagyonról szóló törvényjavaslat általános vitáját
Az Országgyűlés tegnap nem sokkal éjfél előtt kezdte meg az állami vagyonról szóló törvényjavaslat általános vitáját, amely szerint az állami vagyon kezelését 2008-tól a jelenlegi három helyett egyetlen szervezet, a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. végzi.

Tátrai Tibor pénzügyminisztériumi államtitkár expozéjában elmondta, hogy a javaslat elsősorban az állami vagyon egységes, hatékony, takarékos kezelését és a nagyobb átláthatóságot szolgálja.

A részletekről szólva kifejtette: létrejön a héttagú Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács, amelynek tagjait a miniszterelnök nevezi ki - a jelenlegi feladatelosztás szerint - a földművelésügyi és vidékfejlesztési, a gazdasági és közlekedési, illetve a pénzügyminiszter jelölése alapján. A tanács a feladatait a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján, annak ügyvezető szerveként látja el.

A törvénnyel a több mint tízezermilliárd forint állami - kincstári és üzleti - vagyon tulajdonosi jogainak gyakorlásáról döntenek.
Az államtitkár értékelése szerint a parlament és így az ellenzéki pártok az eddiginél több információt kaphatnak az állami vagyonnal való gazdálkodásról, mivel a képviselőcsoportok tagokat jelölhetnek a tanács 11 tagú ellenőrző bizottságába, amelynek elnökét a miniszterelnök az Állami Számvevőszék elnökének javaslatára nevezi ki. A testületbe az Országos Érdekegyeztető Tanács munkáltatói és munkavállalói oldala is jelölhet egy-egy tagot.

A javaslat értelmében megszűnik az ingyenes vagyonhasználat az ingatlanok esetében is, illetve bérleti jogviszonnyá alakul át a költségvetési szervek számára.
Tátrai Tibor kitért arra, hogy az állami vagyonkezelés egységesítése során az egységes rendszerbe beletartozik majd a Nemzeti Földalap is, amely így az ellenkező híresztelések dacára nem szűnik meg. Hozzáfűzte, hogy a földalapban helyet kapnak a védett és védelemre kijelölt területek is, de az egységes vagyonkezelésbe nem tartoznak bele az önkormányzatok.

Az államtitkár elmondta, hogy jelenleg még nincs állami vagyonkataszter, amely egy év múlva létrejön és így átlátható lesz az állami vagyon, illetve annak értéke.

A tartósan állami tulajdonban maradó vagyon kapcsán Tátrai Tibor elmondta, hogy esetükben 100, 75, vagy 50 százalékos tulajdoni hányadot ír elő a törvény.

Az államtitkár szerint a javaslat megoldást jelent a jelenlegi szétaprózódott, széttagolt rendszerre, amelyben három vagyonkezelő szervezet, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), a Nemzeti Földalap (NFA) és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. működik. E szervezetek feladatait jogutódként a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2008. január 1-jétől veszi át.

A Fidesz a múlt héten ismételten a stratégiai cégek privatizációjának leállítására szólította fel a kormányt. Az ellenzéki párt alelnöke szerint a vállalatok magánkézbe adása az elmúlt években nem járult hozzá a gazdasági növekedés gyorsításához, az államháztartási hiány továbbra is az egyik legmagasabb a régióban. Varga Mihály elsősorban a Budapest Airport, illetve a Postabank elmúlt években megvalósult privatizációját kifogásolta...Hallgassa meg a Gazdasági Rádió interjúját!

Koalíciós válság és megoldás sincs
Mégis lesz népszavazás a vizitdíjról?
Gyurcsányt nem lehet pótolni?
Olajfúrók országa leszünk?
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG