Az IMF szerint 2009-ben a világgazdaság 1,3 százalékkal csökken, míg korábban 1,4 százalékos visszaesést vártak. Jövő évre a szervezet 2,9 százalékos növekedést prognosztizál, a korábban jelzett 2,5 százalékkal szemben. A valutaalap szerint az eurózóna gazdasága 4,2 százalékkal esik vissza az idén, a korábbi előrejelzésben még 4,8 százalékos csökkenés szerepelt. Németországban a korábban várt 6,2 százalékos eséssel szemben 5,3 százalékos csökkenést várnak 2009-ben. Az IMF előrejelzése összhangban áll az OECD ugyancsak felfelé módosított prognózisával.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint ugyanakkor az EKB-nak még nincs elég információja annak eldöntéséhez, hogy mely gazdasági felépülési modell lenne a legoptimálisabb. Trichet a Financial Timesnak nyilatkozva megjegyezte: az euróövezeti jegybank a maga részéről azonnal elkezdi "nem szokványos" válságellenes intézkedéseinek visszavonását, ha e lépések nyomán veszélybe kerülne az árstabilitás.
Ellentmondásos volt az Egyesült Államokból érkezett foglalkoztatottsági adat is: a vártnál kevesebb munkahely szűnt meg ugyan augusztusban a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban, a munkanélküliségi ráta ugyanakkor a becsültet meghaladó szintre emelkedett.
A válság vége: kiment a divatból a mentőmellény? |
A forint és a BUX is csak kismértékben erősödött, az eurót pénteken délután négy órakor 273,32 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 274,28 forinttal és a csütörtök késő esti 273,80 forinttal, a BUX pedig 47,09 pontos, 0,25 százalékos emelkedéssel, 18.868,38 ponton zárt. A részvénypiac forgalma 12,4 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest. A Mol árfolyama 3,11 százalékkal 13.850 forintra csökkent, az OTP részvények ára 2,24 százalékkal 4.800 forintra erősödött.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Államadósság: eltűnt a púp a hátunkról
A Fed a recessziót búcsúztatja
Tíz éve nem volt ennyi munkanélküli Európában
Többé nem titkolhatják a bajba jutott bankok nevét
Az Unió nem engedi el a Balkán kezét
A válság után is érdemes exportálni
MTI