Több is volt a koronában?
Íme, a szlovák euró: szorozd meg 30,126-tal!
A szlovákiai kereskedők és szolgáltatók a döntést követő harminc napon belül kötelesek mindkét pénznemben feltüntetni áraikat, sorrendben előbb a koronát, majd az eurót. Január elseje után a sorrendet felcserélik, mígnem végül az árakat majd csakis euróban jelölik.
"Jó, hogy így lesz, de nem lesz könnyű megszokni" - vélekednek tétovaságukat nem leplezve az emberek.
Elemzők emlékeztetnek, hogy a folyamat nem Robert Fico kormányzása alatt, hanem még a reformokat következetes szigorral végrehajtó Dzurinda-kabinet idején, 2005 végén, akkor fordult komolyra, amikor Szlovákiát besorolták az euróvárományos országok közé. Az átváltási középárfolyamot akkor még 38 koronát meghaladó összegben határozták meg az euróövezet előszobájaként működő európai átváltási mechanizmusban (ERM-II.).
Nem vitathatók el azonban a két éve kormányra lépett Fico-kabinet érdemei sem, hiszen a jelenlegi kormánykoalíció odafigyelt a gazdasági fejlődés látványos tempójának megőrzésére és a korona erősödésére, a nemzeti fizetőeszköz brüsszeli "szalonképességére", amikor körültekintő szigorral ügyelt az infláció és a közkiadások karbantartására, az államháztartás pénzügyi fegyelmére, és így a folyamat során végig meg tudott felelni az euróövezeti kritériumoknak. A közüzemi díjak emelkedését beavatkozással is korlátozta a kormány, lassítandó az inflációt, más oldalról a belső mérlegek egyensúlyáról adókedvezmények megvonásával is gondoskodott.
Az ellenzék némi fanyalgással arról beszél, hogy az árfolyam 30 korona alá is lealkudható lett volna, a kormány azonban elégedett. A Ivan Sramko, a jegybank (NBS) elnöke és a pénzügyminiszter, Ján Pociatek egyként igen lelkes nyilatkozatokkal fogadták a brüsszeli döntést. Sramko szerint a meghatározott árfolyam kedvező, alkalmasnak ígérkezik a gazdasági növekedés fenntartására, egyszersmind az árak kedvező alakulására. Biztatónak nevezte, hogy Szlovákia épp most, akkor jutott el idáig, amikor az egész világ az infláció keserveivel küszködik.
Sramko várakozása szerint az euró stabilizálni tudja Szlovákia lendületesen fejlődő gazdaságát. A pénzügyminiszter azt mondta: ez elsősorban az emberek sikere, ráadásul az átváltás árfolyama a vállalkozók érdekeit sem károsítja.
A félezer szlovákiai elitvállalkozót tömörítő Ötszázak Klubja (Klub 500) szintén üdvözölte a brüsszeli hírt, nemkülönben azt is, hogy az európai Bizottság nem engedett a szlovák kormány erősebb átváltási árfolyamot célzó törekvéseinek. Az erősebb árfolyam ugyanis csak rövid távon kedvezett volna lakossági megtakarításoknak. A brüsszeli döntésnél inkább hosszú távú szempontokat, a következő nemzedékek életminőségének szempontjait kell szem előtt tartani, és oda kell figyelni a gazdaságra és a foglalkoztatásra kiható kedvezőtlen körülmények semlegesítésére alkalmas folyamatokra is, mondta a klub elnöke, Vladimír Soták.
Pénzintézeti elemzők szerint a 30,126 koronában megállapított árfolyam reális, megfelelő arányban áll az ország gazdasági helyzetével.
Euró: jövőre kopoghatunk az előszoba ajtaján
Gyurcsány-Fico: ez megint nem az a találkozó
Fico korrigál az euró bevezetése után
Bezzeg Szlovákiában sokkal jobb élni - vagy nem?
MTI