A hitelminősítő a felzárkózó európai térségen belül a balti köztársaságokban várja a legmélyebb recessziót: Lettországban és Litvániában 5 százalékos, Észtországban 4 százalékos GDP-csökkenéssel számol 2009-ben. A Fitch szerint a magyar gazdaság összkibocsátása jövőre 2,0 százalékkal esik vissza.
A londoni Cityben azonban van ennél valamivel derűlátóbb előrejelzés is a jövő évi magyar GDP-teljesítményre. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által minap Londonban kiadott, 2009-re szóló átfogó prognózis szerint Magyarország jövőre, több vezető ipari hatalommal, illetve más kelet-európai EU-tagállamokkal együtt a világ húsz leggyengébben teljesítő gazdasága között - e mezőnyön belül azonban a mérsékeltebb visszaesést átélők sorában - lesz.
Pillanatnyilag a piacokon hosszú lejáratú magyar állampapír kibocsátására se devizában, se forintban nincs még lehetőség, ebből következik, hogy jelenleg csak az IMF-EU-Világbank pénzét használhatjuk, emellett rövid lejáratú kincstárjegyekkel finanszírozható a hiány - mondta Simor András, a jegybank elnöke a Magyar Narancsban megjelent interjúban.
A Magyar Nemzeti Bank elnökének az a véleménye, hogy a pénzügyi helyzet konszolidálására azt a 17 hónapot kell kihasználni, amíg a Nemzetközi Valautaalap készenléti hitele itt van, majd utána a piacról lehet már finanszírozni a magyar adósságot. A jegybankelnök figyelmeztet: "ahhoz, hogy ne mi legyünk a következő válság egyik első áldozata, mint ahogy voltunk 1981-82-ben, 1994-95-ben és most, ahhoz hosszú távú, alapos változásra, gazdaságpolitikai rendszerváltásra van szükség. |
A negatív listát Izland vezeti, ahol az EIU elemzői a hazai össztermék-érték (GDP) 9,7 százalékos visszaesését jósolják 2009-re. A húszas recessziós mezőnyben négy kelet-európai ország van: Lettország (mínusz 4,0 százalék), Ukrajna (mínusz 3,0 százalék), Észtország (mínusz 2,5 százalék), és a magyar gazdaság, ahol az EIU londoni elemzői 1,5 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak 2009-ben.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
A ház a magyarországinál súlyosabb recessziót vár olyan magasan fejlett ipari gazdaságokban, mint Nagy-Britannia (mínusz 2,1 százalék), Írország (mínusz 2,3 százalék), Dél-Korea (mínusz 1,7 százalék) vagy Dánia (mínusz 1,6 százalék).
A Fitch Ratings elemzése szerint a cég jelenleg hét felzárkózó európai gazdaság szuverén adósbesorolására tart érvényben távlati leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást, egy térségi gazdaság pedig (Lettország) rövid időn belüli osztályzatrontást valószínűsítő negatív besorolási felülvizsgálat alatt áll. Ez a legmagasabb számú negatív kilátás Kelet-Európában azóta, hogy a Fitch a 90-es évek közepén elkezdte a szuverén adósi osztályzatok megállapítását a térségi országokra - áll az elemzésben.
Magyarországra egyébként jelenleg stabil kilátás érvényes a Fitch Ratings listáján azóta, hogy a cég a múlt hónapban egy fokozattal "BBB"-re rontotta a magyar hosszú futamú adósbesorolást, vagyis a magyar szuverén adósosztályzat belátható időn belüli újabb leminősítése nem szerepel a Fitch napirendjén.
Egyre több cég hagy fel a hiteltörlesztéssel
Az IMF pénzéből élünk?
Csődvédelembe menekül az óriás autógyár
Mélyponton az üzleti környezet
Minden azon múlik, lesz-e fordulat 2009-ben
Erősebb PSZÁF-ot szeretne Gyurcsány
Lejárt a kapzsi bankok ideje?
Precedens: röghöz lehet kötni a cégeket az EU-ban?
MTI