Az amerikai cég a világ valamennyi fertőzését figyeli a CounterSpy kémprogram-eltávolító által küldött automatikus visszajelzésből, ám most először közölt magyar vonatkozású adatokat. A felmérés szerint a kémprogramok terén mutatkozó tendenciaváltás jórészt annak köszönhető, hogy a felhasználók továbbra is a vírusokat tekintik legfőbb biztonsági kockázatnak, s ezért ma már az antivírus a legelterjedtebb biztonsági program. Ennek következtében az antivírusok ugyan azonosítják a kémprogramok egy részét, ám több kártevőt nem ismernek fel.
Mindennek következtében most egy reklámprogram található a 10-es lista első helyén Magyarországon is: az Adware.NetAdware.Gen reklámprogram eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót.
A toplista második helyén egy trójai program áll, a Trojan.FakeAlert-et, ami szintén hamis biztonsági riasztásokat produkál, míg a harmadik helyen ismét egy reklámprogram van: a Virtumonde a háttérben összegyűjtött adatok - jelszavak, bankkártya-számok - elküldésére is képes.
A közlemény szerint az amerikai cég ezt követően rendszeresen, havonta közöl magyar adatokat is. |
A listán szerepel még a Trojan.Crypt.XPACK károkozó, mely elindulását követően számtalan helyen beépül az operációs rendszer mélyebb rétegeibe, s például jelszavakat és személyes adatokat gyűjt. A Backdoor.Win32.Small.lu pedig egy hátsó ajtó futtatásával teszi a számítógépet távolról vezérelhetővé, a program egy internetes beszélgető csatornára (IRC) történő feljelentkezéssel fogad utasításokat közvetlenül a bűnözőktől.
A Trojan.Win32.Monder.gen leggyakrabban illegálisan feltört programok mellé csatolva, vagy fájlcserélő hálózatokon letöltve fertőz, míg a Hotbar böngésző eszköztár egy teljes, hasznosnak tűnő programcsomagot is feltelepít.
A Backdoor.Rbot, nevének megfelelően tökéletes robotot varázsol a számítógépből, ami egy botnet, vagyis robot-hálózat részeként a legkülönfélébb illegális tevékenységekben vehet részt. A botnetek felelősek a spam áradat jelentős részéért, míg hálózati támadásokra, kiszolgálók lebénítására vagy további károkozók terjesztésére is sokszor alkalmazzák őket.
A Trojan.NewMediaCodec alkalmazás a Zlob.Media-Codec családhoz hasonlóan Windows Media Player frissítésnek tünteti fel magát, s a háttérben azonnal elkezd különböző kémprogramokat és további károkozókat letölteni a gyanútlan felhasználó számítógépére.
Túszejtéstől csótányokig: a legszemetebb vírusok
Hat vírus jut minden internetezőre
A vírusoktól féltik az olimpiát
Láthatatlan betörők: nem csak pénzre utaznak
A védelem elbukott: szabad préda a számítógépe?
Először átirányítanak, aztán letapogatnak
Fél a gonoszoktól? Szerezzen be egy etikus hackert
MTI