A beruházások és a magánfogyasztás második félévi nagyobb dinamikájának köszönhetően a Kopint-Tárki Konjunktúraintézet változatlanul a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékos éves szinítű bővülésre számít az idén. A kutatócég prognózisa csaknem megegyezik a kormány által a konvergenciaprogramban megjelölt 3,1 százalékkal.
A gazdaságkutató legfrissebb konjunktúrajelentésében jövőre is 3 százalékos gazdasági bővülést valószínűsít. Az idei inflációs előrejelzést kissé, 3,9 százalékról 4 százalékra emelték, illetve rontották a 2012-es év prognózisát is: a márciusban várt 3,4 százalékról 3,6 százalékra növelték a várt pénzromlási ütemet.
Az államháztartás idei hiánya - a magán-nyugdíjpénztári vagyon nélkül - 2,9 százalék lehet az intézet szerint, jövőre azonban a deficit 3,2 százalékra nőhet. A Kopint-Tárki szerint a magyar gazdaság kilátásai bár ellentmondásosak, de javulnak, a növekedés motorja továbbra is az export marad, s bár termelési oldalon jelentősen nő a mezőgazdaság hozzájárulása a növekedéshez, de a húzóerő továbbra is az ipar lesz - áll a jelentésben.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a jelentés bemutató sajtótájékoztatón elmondta, hogy a magánfogyasztás 1,5 százalékkal emelkedhet, míg a közösségi fogyasztás stagnálhat, a beruházások szerényen, de határozottan 2,5 százalékkal bővülnek. Javultak az exportkilátások is a kutatóintézet szerint: a kivitel az idén a korábban várt 9 százalékkal szemben 10 százalékkal is bővülhet, a behozatal pedig 8,1 százalék helyett 9,7 százalékkal nőhet.
Ha az időjárás nem lesz túlzottan szélsőséges, a mezőgazdasági termelés az idén - kétéves visszaesés után - újra 10 százalékkal bővülhet. Ugyanakkor az építőipar mélyrepülése folytatódik az intézet várakozási szerint, a prognózis még egy 8 százalékos visszaesést is az optimista szcenárió között említ.
Palócz Éva az előrejelzés legsúlyosabb kockázatának nevezte a háztartások fogyasztásának, illetve a lakossági megtakarítások alakulását. A változatlanul magas, tartósan 11 százalék feletti munkanélküliség és a nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatás szintje sem emelkedik. Palócz Éva arra is felhívta a figyelmet, hogy számításaik szerint a miniszterelnök által bejelentett államadósság-csökkentés hatására a bejelentettnél is alacsonyabbra, a GDP arányában 76 százalék körülire csökken az adósság szintje.
Magyarország bruttó hazai terméke 2011 I. negyedévében 2,5%-kal, a naptárhatás kiszűrésével 2,4%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. 2011. májusban a fogyasztói árak egyhavi átlagos emelkedése 0,2% volt, 2010. májusához viszonyítva pedig az árak 3,9%-kal növekedtek. |
A Magyar Nemzeti Bank héten megjelent inflációs jelentése szerint a jelenlegi alapkamatszint huzamosabb ideig történő fenntartása mellett jövő év végére elérhető a 3 százalékos inflációs cél. 2011-re éves átlagban 3,9 százalékos fogyasztói inflációt vár a jegybank, 2012-re pedig éves átlagban 3,6 százalékos áremelkedési ütemet prognosztizálnak. A jegybank a magyar gazdaság növekedési kilátásait ugyanakkor rosszabbnak ítéli, mint korábban. Az MNB 2011-ben 2,6 százalékos, míg 2012-ben 2,7 százalékos növekedésre számít.
MTI, Privátbankár