A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja bejelentette: a magyarországi kamatpálya jobb előrejelzése végett rendszeres "közleményfigyelő" szolgáltatást indított a befektetők számára, alaposan kielemezve azokat a nyelvezetbeli különbségeket, amelyek az MNB monetáris politikai testületének kommentárjai között mutatkoznak két egymást követő kamatdöntő ülés után.
A cég kedden első ízben közzétett "MPC Tracker" elemzése szerint az előző napi - az alapkamatot fél százalékponttal 7 százalékra csökkentő - ülés közleményéből egyértelműen az olvasható ki, hogy az MNB-t is meglepte az elmúlt hónapok alacsony inflációja.
Emellett az októberi közlemény - a szeptemberivel ellentétben - már nem említi az inflációs várakozás kockázatát, sőt kifejezett utalás szerepel benne arra, hogy az infláció középtávon jelentősen elmaradhat a bank 3 százalékos éves célszintjétől.
A Barclays Capital londoni elemzői kiemelik, hogy a jövőbeni várható kamatcsökkentésekről szóló részben is van olyan nyelvezetbeli különbség, amely az inflációs kilátások javulására utal. A szeptemberi közleményben ugyanis az állt, hogy a kamatszint tovább csökkenthető, ha "ezt az inflációs kilátás megengedi", az októberiben azonban már az, hogy a kamatszint tovább csökkenthető, ha "ez nem veszélyezteti az inflációs kilátást" - áll a londoni befektetési csoport keddi összehasonlító elemzésében.
A cég szerint emellett a nyelvezetbeli különbségekből arra is következtetni lehet, hogy a magyar jegybank elismeri a piaci kockázatvállalási készség erősödését. A szeptemberi közleményben arról van szó, hogy a globális kockázatvállalási hajlam "tovább emelkedett" az elmúlt hónapokban, az októberi viszont már úgy fogalmaz, hogy "jelentősen nőtt" a globális kockázatvállalási hajlandóság, és ennek eredményeként csökken a befektetők által a magyar befektetési konstrukciók tartásához kért kockázati felár.
A Barclays Capital mindezek alapján azt jósolja, hogy az idén még két, egyenként fél százalékpontos kamatcsökkentés várható az MNB részéről, vagyis az év végi kamatszint 6 százalék lesz.
A ház szerint valószínű, hogy a monetáris tanács valamikor tart egy "lélegzetvételnyi szünetet", de 2010 második negyedévében - a teljes kosárra számolt infláció várható meredek lassulásával - folytatódhat az enyhítési ciklus, és a 6 százalékos "történelmi szint" alá csökkenhet a jegybanki alapkamat. A Barclays Capital londoni elemzői "eltúlzottnak" minősítik azokat a félelmeket, hogy a kamatcsökkentés jelentősebb forinteladási nyomást okozhat. A forint a hétfői enyhítés után - és a további csökkentéseket valószínűsítő utalások ellenére - is erősödött, a lengyel zlotyval együtt túlteljesítve a térség egészét - áll az elemzésben.
A JP Morgan londoni elemzői szerint azonban megvan a kockázata a jelenleginél kevésbé kedvező globális környezet kialakulásának, és annak is, hogy esetleg "negatív hírek érkeznek a 2010-es költségvetésről", ami óvatosabb álláspontra kényszerítheti a monetáris tanácsot. A ház mindezek alapján azt várja, hogy a magyar jegybank "a 6 százalékos kamatszint közeledtével" lassítja az enyhítési ütemet, akár szünet beiktatásával, akár úgy, hogy a kamatcsökkentések mértékét 50 bázispontról 25 bázispontra mérsékli.
Jó irányba mozdultunk
Jó irányba mozdult el a magyar gazdaság az elmúlt fél év alatt - közölte Szollár Domokos kormányszóvivő. Leszögezte: a pozitív változásokat mutatja az is, hogy míg márciusban egy euró 310 forintba került, ma ez a szám 266 forint, azaz 16 százalékkal lett értékesebb a magyar fizetőeszköz az elmúlt fél év során. Hozzátette: ez idő alatt a jegybanki alapkamat 9,5 százalékról 7 százalékra csökkent.
Szollár Domokos külföldi elemzőkre hivatkozva leszögezte, a Bank of America-Meryll Lynch szerint két év múlva robosztus növekedésnek indulhat a magyar gazdaság; a Merill Lynch azt mondja, hogy a recesszió végére Magyarországé lehet a legerősebb költségvetés a világon. A Standard and Poor´s negatívról stabilra javította az ország adóskockázati besorolását, a JP Morgan egyik friss elemzésében pedig az áll: Magyarországon lehet elsőként euró az erre váró régiós országok közül. Csökkent az ország csődkockázati mutatója - hívta fel a figyelmet a szóvivő.
Nem hiába érvelt a jegybank: a többség bólogat
Újra csökkent az alapkamat - 3 éve nem volt ennyi
MNB alapkamat: feles után ma hetes?
MTI