Az eurót sújtó piaci bizalmatlanság és a svájci frank erősödése a térség devizáinak jelentős árfolyam ingadozását hozta kedden. Az eurót kedden délután ötkor 286,70 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a hétfő délutáni 286,80 forint után. A forint árfolyama kedden nap közben 285,40-es és 288,25-ös euró jegyzések között mozgott ingadozásokkal tűzdelt gyengülő tendenciával.
A dollárt 235,38 forinton jegyezték délután öt órakor 1,2188 dolláros euró árfolyam mellett. Hétfőn délután a dollárt 232,80 forinton, az eurót 1,2315 dolláron jegyezték.
Történelmi csúcs
A svájci frank jegyzése kedden délután 217,31 forint a hétfői 215,00 után. A frank kedden történelmi csúcsot állított be a forinttal szemben 218,11-es jegyzésen, de az euró is történelmi mélypontot állított be a svájci frankkal szemben 1,3196-es árfolyamon.
A svájci frank erősödő trendje még folytatódhat, de a forint erősödése euróval szemben várható az év második felében tompíthatja a frank forint árfolyamának emelkedését - vélekedett Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője az MTI kérdésére válaszolva. Az elemző arra számít, hogy a frank még tovább erősödik az euróval szemben. Ám az év vége felé haladva erősebb forintot vár az euróval szemben, és ez véleménye szerint valamelyest tompíthatja a frank erősödésének hatását. Összességében tehát nem számít arra, hogy a jelenlegi árfolyamnál sokkal erősebb legyen a frank a forinthoz képest a következő fél évben, de legalábbis nem tart valószínűnek olyan ütemű árfolyam növekedést, mint amilyen az elmúlt hetekben volt tapasztalható.
A frank továbbra is erősödő trendben van az euróval szemben, amelynek két fő tényezője van. Az egyik a piacokat most jellemző kockázatkerülő hangulat. Ilyenkor a biztonságos eszközökbe áramlanak a befektetők pénzei, ilyen eszköz a svájci frank mellett például a japán jen és az amerikai dollár is.
A másik tényező a svájci jegybank politikájának megváltozása. A jegybank ugyanis az előző időszakban útját állta a frank erősödésének, piaci intervencióval igyekezett gyengíteni a nemzeti valutáját, ezzel ösztönözve az exportot. Júniusban viszont felhagyott ezzel az intervenciós politikával, így az árfolyam szabadon mozoghat.
A japán jent kedden délután 266,06 forinton (100 jen) jegyezték a hétfő délutáni 261,50 után. A jen is a valaha elért legmagasabb árfolyamánál tart a forinttal szemben, nap közben 268,33 forintos jegyzésre is volt példa. Korábban tavaly februárban járt hasonló magasságokban a jen árfolyama. 2009 február 18-án az MNB 264,32 forinton állapította meg a jen hivatalos deviza árfolyamát.
Ingadozó forintárfolyam
A forint és a térségbeli devizák árfolyamát több tényező együttes hatása gyengíti. A gyengülés elsősorban a nemzetközi piacokon eluralkodott kockázatkerülésre vezethető vissza, ami a válságosabb időkben preferált menedék befektetési eszközökbe, jenben, svájci frankban és dollárban denominált eszközökbe irányítja át a biztonságot kereső tőkét.
A piacot befolyásoló hírek
Kedden a kínai növekedési kilátásokkal szemben megrendült bizalom, valamint az euróövezeti pénzügyi rendszer stabilitásával szemben újraéledt kételyek fokozták - ha még lehetséges - tovább a piaci kockázatkerülést.
A Conference Board jelentős mértékben, a korábbi plusz 1,7 százalékos becslésről plusz 0,3 százalékra rontotta áprilisi kínai gazdasági indikátorát. A hír már az ázsiai kereskedési szakaszban komoly tőzsdeindex eséseket okozott és az európai tőzsdék is egy százalékot meghaladó csökkenéssel nyitottak.
Európában tovább rontotta a hangulatot az EKB által a pénzügyi válság idején a bankrendszer likviditásának biztosítására kibocsátott kötvényeinek lejárata, mégpedig háromjegyű milliárdos euró összegben. A lejárati határidő ismét "érintésnyi közelségbe" hozta az európai pénzügyi rendszer stabilitási problémáit.
Az euró svájci frankkal szemben kedden elért történelmi és a japán jennel szemben elért nyolc és fél éves mélypontját ennek az utóbbi tényezőnek, az euróövezeti refinanszírozási program fenntarthatóságával, az adósságtörlesztési nehézségek terjedésével szembeni aggodalmak fokozódásának tulajdonítják a piacon. Az euró a jennel szemben 109,86-os árfolyamról 107,32-re gyengült, a frankkal szemben, 1,3364-ről 1,3196-re, a dollárral szemben pedig 1,2291-ről 1,2152-re gyengült.
A térségbeli devizákat még külön is megterhelő specifikus tényezők közül kiemelkedik a román alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által a költségvetési deficit csökkentése érdekében már elfogadott gazdasági megszorító csomag egyes elemeit. A román példa az egész térség kockázati megítélését veszélybe sodorhatja, amennyibe követőkre talál. A hétvégi áfaemelés gazdasági növekedési kilátásokat rontó hatása tovább rombolta a lej árfolyamát. A pénteken még 4,22 lej körüli euró jegyzésről a lej hétfőre 4,30-ra kedden pedig 4,40-re gyengült. A forint árfolyamának nem tett jót, hogy éppen a nemzetközi befektetői bizalmat megingató román döntésekkel egy időben merült fel Magyarországon is az államháztartási törvény felpuhításának lehetősége.
A fentiek tekintetében a forint kilátásai nem kifejezetten rózsásak rövid távon. Kereskedők nem tartják elképzelhetetlennek a 290 forintos euró árfolyam elérését sem és a svájci frank további erősödése sem zárható ki. A legvalószínűbb forgatókönyvnek azonban 285-ös euró jegyzés 2-3 forintos környezetébe igazodó forint árfolyamot tartják.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI, Privátbankár