A szénipar állami támogatottsága vitatott kérdés. Az EU-t sok bírálat érte azért, mert nem vállalta, hogy fokozatosan száműzi a szénipart Európából. Ehelyett a "tiszta szénalapú" technológiákat szorgalmazza, ezeknek köszönhetően továbbra is hasznát vehetjük a nagy mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásnak.
2005 júniusában a Bizottság elfogadta a "szén-csomagot", átszervezési terveket engedélyezve a lengyel, német és magyar széniparnak 2010- ig. E hét elején a Bizottság jelentésben ismertette, hogy a szénipar 2010-ig történő állami támogatásáról rendelkező szén-jogszabály megfelelően működik, kiigazítására nincs szükség. A jelentés szerint az állami segélyek miatt bekövetkező piaci torzulást kellőképpen ellensúlyozza, hogy a kitermelt szén túlnyomó részét a tagállamok helyben elfogyasztják.
A civil szervezetek érvelése szerint a széntámogatás kihat az EU energiapiacának ellátási lehetőségeire, így meggátolja a megújuló energiaforrások fejlődését. A jelentést bíráló Greenpeace szerint ha Európa komolyan gondolja a klímaváltozás elleni küzdelmet, akkor át kell irányítania a közpénzeket a környezetszennyező forrásokról (pl. szén) a tiszta energiaforrásokra.
Bioenergia alapanyag termelő szövetkezet Szakolyban
Környezetvédelem terén leszerepeltek a G8-ak
Klímahatározat - konkrétumok nélkül
Bezöldülnek New York híres sárga taxijai
Repce, a sárga arany?
euractiv.hu