Az államháztartás központi alrendszerének május havi hiánya 58,0 milliárd forintban teljesült. Ezen belül a központi költségvetés 40,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 24,4 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 6,5 milliárd forintos szufficittel zártak.
Most sikerült spórolni
Nyugdíjforintok: így már más a helyzet Ha a május végi egyenleget (724,2 milliárdos deficit) a magánnyugdíjból származó bevételek időarányos teljesítésével korrigáljuk, akkor a hiány 503,9 milliárd forintra csökken, ami az éves előirányzat 73,3%-a. Az állami nyugdíjrendszerbe átlépőknek a nyár folyamán meg kell tudniuk, volt-e reálhozamuk kötelező magánnyugdíjpénztárukban, s ha igen, az összeget augusztus 31-ig utalják vissza a számukra a pénztárak. Részletek >>> |
A publikált adatok mellett az NGM megküldte szerkesztőségünknek az előirányzathoz képest vár hiányadatokat is (lásd táblázatunkat lent), ezek szerint az e havi spórolás ellenére is a tárca a negyedév végére azt várja, hogy az előirányzathoz képest az éves hiány eléri a 176%-ot is, azok után, hogy már az első negyedévben átlépte az erre az évre tervezett szintet. A fent vázoltak alapján azonban ez az év végére apadhat le, főleg a nyugdíjpénztári vagyon átterelése miatt. AZ NGM a hiánycél tartásával számol. Ne felejtsük el, hogy a költségvetésnek van némi "játéktere" is, hiszen a kormány az év elején Matolcsy György javaslatára 250 milliárd forintot zárolt a büdzsében.
A Széll Kámán Terv és a konvergenciaprogram miatt újraírt költségvetés (a pénztári forintok célját jelölték meg benne) nem számol egyelőre a milliárdos puffer felhasználásával, azt azonban korai lenne talán kijelenteni, hogy nem is lesz rá szükség. Főleg, hogy az NGM a prognózisában továbbra sem számol kiadási oldalon a MÁV, a BKV adósságának átvállalásával, valamint a PPP-projektek kiváltásának összegével.
Bevételek
A központi költségvetés május havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 9,5 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek. A bevételeken belül elsősorban a személyi jövedelemadó bevételek, valamint a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei teljesültek kisebb összegben.
Kiadások
A központi költségvetés május havi kiadásai 48,3 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A legnagyobb elmaradás a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatoknál figyelhető meg, aminek részben ütemezési okai vannak, ezen felül 2010-ben a kiadásokat növelték az 1099/2010. (IV. 23.) és az 1126/2010. (V. 19.) Korm. határozatok alapján végrehajtott maradványátcsoportosítások is - így az NGM.
Kamategyenleg
A kamatkiadások 2011 májusában 39,1 milliárd forintot tettek ki, 16,3 milliárd forinttal maradtak el az előző év megfelelő időszaki értékétől, a kamatbevételek pedig 8,8 milliárd forintos szintet értek el, 1,8 milliárd forinttal alacsonyabbat, mint az előző évben.
A nettó kamatkiadások (30,3 milliárd forint) összességében 14,5 milliárd forinttal lettek kisebbek az előző évinél. A kamatfizetések éven belüli lefutása évről évre számottevően eltér a finanszírozási terv sajátosságainak megfelelően, ez okozta az eltérést. Az NGM szerint erre vezethető vissza, hogy az adósságtömeg és a hozamok előző évihez képest magasabb szintje mellett az első két hónapban jóval magasabb, a március-május közti időszakban jóval alacsonyabb kamatkifizetés történt, mint 2010-ben.
TB Alapok
A társadalombiztosítási alapok 24,4 milliárd forintos hiányának alakulásánál figyelembe kell venni egyrészt, hogy a nyugdíjbiztosítási járulékbevételek 2011 májusában már a teljes járulék befizetést tartalmazzák.
Másrészt, míg 2010-ben a Nyugdíjbiztosítási Alap többféle jogcímen részesült támogatásban a központi költségvetésből, addig 2011 májusában e támogatások már teljesen megszüntetésre kerültek. A kieső támogatást a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel fogja a második félévben pótolni.
Elkülönített állami pénzalapok
Az elkülönített állami pénzalapok május havi 6,5 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett. Az alapok összes bevételei 8,4 milliárd forinttal magasabb, a kiadásai pedig 10,2 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak. A bevételi többlet elsősorban a Munkaerőpiaci Alap egyéb bevételeinél jelentkezik, ezen felül az Alap a közfoglalkoztatás finanszírozásához költségvetési támogatást is igénybevett.
Privátbankár - Zsiborás Gergő