Az ETF (Exchange Traded Fund - Tőzsdén Kereskedett Alap) rendszerint egy, a referencia index teljesítményét pontosan lekövető, tőzsdén kereskedhető befektetési alap. Az ETF-ek segítségével szinte bármibe lehet invesztálni a világ áru- és tőkepiacain. A konstrukció lényege, hogy minden esetben valamilyen mögöttes termék (tőzsdeindexek - pl. S&P 500, Dow Jones Industrial Avarage, FTSE, stb.; áruk – arany, olaj, gyémánt, stb., a gazdaság egy adott szektorának legjobb papírjai – amerikai pénzügyi szektor, egészségügyi szolgáltatók, biotechnológia, stb.) árfolyamát követi. |
Az ETF-ek nagy előnye még a befektetési alapokkal szemben a gyorsaság. Ha egy hír (jegybanki kamatdöntés, kedvezőtlen makroadat, stb) hallatán szeretnénk eladni befektetési jegyeinket, azt csak az aznapi záróáron tehetjük meg a következő kereskedési napon; az ETF-ek esetében viszont mind a likviditás, mind a pillanatnyi árfolyamjegyzés adott ahhoz, hogy bármikor kereskedhessünk. Néhány napba is beletelhet, amíg egy adott alap befektetési jegyeiből ki tudunk szállni - ez idő alatt pedig sok minden történhet a piacon. Az ETF-eknél azonban azonnal realizálható a befektetői döntés.
Heitner Tamás elmondta: az azonnali vétel/eladás lehetősége és a tőkeáttétellel működő ETF-ek a spekulációra vágyó befektetőknek is vonzóvá tehetik ezt az instrumentumot. A nagyobb haszon reményében nagyobb kockázatot vállalók akár négyszeres tőkeáttétellel is forgathatják a pénzüket az ETF-ek piacán. Emellett a befektetési alapokkal ellentétben az ETF-ek esetében az árfolyamesésre is spekulálhatunk.
Az ETF-eknek a befektetési palettán ugyanis általában megvan a short párja is - mondta el a szakértő. Ha egy ETF árfolyama 5 százalékot esik, ugyanezen összetételű short párja 5 százalékot emelkedni fog; ez azt jelenti, hogy a választott termék árfolyamváltozásának irányától függetlenül a megfelelő ETF választásával a befektető nyereséget érhet el.
Az árupiaci ETF-eken keresztül a határidős kereskedés előnyeit is kiaknázhatják a befektetők anélkül, hogy a pozíció felépítéséhez és fenntartásához súlyos összegeket kellene megmozgatniuk. Heitner Tamás példaként az olajat említette: ha például 70 dolláros olajár 10 százalékos emelkedésének hozamából a határidős piacokon szeretnénk részesedni, 1000 hordónyi (azaz 70 ezer dollár értékű) olaj mozgatásához a tőzsde 8 ezer dollár letétet kér. Ha az árfolyam ellenünk dolgozik, pozíciónkat pótlólagosan finanszíroznunk kell - ez a kisbefektetőknek gondot okozhat. Ha azonban az árfolyamváltozásból határidős kereskedésre alapozott ETF-en keresztül szeretnénk profitálni, lehetőség van jóval szabadabban, gyakorlatilag kötelező minimum nélkül megválasztani azt az összeget, amit befektetnénk.
Az ETF-kereskedés költségeivel kapcsolatban a Solar Capital üzletkötője elmondta: míg a nemzetközi befektetési alapok esetében az éves jutalék átlagosan 1,4 százalék körül mozog, az ETF-ek esetén ez az érték alacsonyabb, mint 0,9 százalék. Tőkeáttételes kereskedés esetén a különbség még szembetűnőbb: a tőzsdén vásárolt részvények esetén például a jutalék mértéke a tőkeáttételnek megfelelően többszöröse az áttétel nélküli tranzakciónál jellemző díjnak; a többszörös tőkeáttétellel működő ETF esetében viszont nem kell többszörös jutalékkal számolni. A különbség tehát hozamként a befektetőnél marad - mondta el Heitner Tamás.
Aranyat érő befektetések: mit válasszunk?
Csak az olaj állhat a narancslé útjába
Olajozott befektetés: várd ki a csúcsot!
Vihar az árupiacon: fordulópont a láthatáron
Aranyérmék: nagy tételnél nem érdemes aprózni
Privátbankár