
A legfrissebb akadály pedig, amely a zöld gép sikerét kétségessé teszi, a szerkezet lelkét, a processzort gyártó Intel döntése, miszerint kivonul a projektből. A közlemény viszonylag szűkszavú, amit ki lehet bogozni, az valószínűleg úgy történt, hogy a cég a zöld laptopokon túl úgy általában megszimatolta a hatalmas üzlet esélyét a nem oktatási célból készülő, de ugyancsak olcsó számítógépek még nem igazán létező piacában, és beindította a maga külön fejlesztését, illetve betársult vállalkozásokba, amelyek szintén olcsón akarnak laptopot gyártani.
Korábbi jegyzetek: - Határok nélkül, de korlátoltan - Nincs vízum, nincs pisi - A következő milliárd nagyon más lesz - A birkák miatt nem bénult meg az ország? |
Azért, mert valóban ügy, méghozzá nagyon fontos. A világ legbiztatóbb történése lenne mai állapotunkban, ha sikerülne a legmodernebb technológiát valóban az egész glóbusz szolgálatába állítani, nem csak a fejlettek továbbfejlődése, hanem a lemaradottak hátrányának behozása érdekében. Ha a zöld laptop valóban sokmillió gyereket tudna kirángatni a tudatlanságból, illetve abból a hitből, hogy az ő tudatlansága, világtól való elzártsága természetes és megváltoztathatatlan, az óriásit lendítene a fejlődők helyzetén, hiszen a szegénység, a gyenge gazdasági teljesítmény legfőbb oka nem a tőke, hanem a szakértelem, a saját értelmiség, a saját kvalifikált rétegek hiánya.
Segélyek, lelkiismeret-nyugtatgató jótékonyságok helyett a zöld laptop végre olyasvalami, ami magának a bajnak, a lemaradásnak az okain próbál segíteni. Ha a projekt elbukik, az annak súlyos tünete, hogyan képesek tragikusan egybeesni a csak a profitra figyelő multik, és a fejlődő országokban pozíciójukat épp a fejlődéstől féltő helyi vezetők rövid távú érdekei.
Asztalon a Vista: felemás terjedés
Politikai csapdában a filléres laptop
Szakadék szélén a mobilinternet ára
Visszük a laptopot, mint a cukrot
Márványi Péter