.jpg)
A molekuláris bionika új tudományterület, egy új iparág megjelenéséhez képez szakembereket, amely szakterület két tudományág - az információ- és biotechnológia - ötvözéséből született. A szak négy szakterületet fog össze: a molekuláris biológiát, a mikro-nano méretű elektromágnesességet és optikát, a számítástechnikát, valamint az idegtudományokat és a genetikát.
A hét féléves alapképzés után a hallgatóknak lehetősége lesz infobionikai, valamint orvos biotechnológiai mesterképzések elvégzésére - tette hozzá Roska Tamás, megjegyezve: kezdetben az oktatás magyar és angol nyelven folyik majd, később azonban csak angolul. Az elképzelések szerint első lépésben ötven hallgató nyerhet felvételt állami finanszírozásban, a költségtérítéses képzés pedig a tervek szerint 1000-2000 euró (250-500 ezer forint) között lesz.
A hallgatók az oktatás során komplex biolaboratóriumi gyakorlatot szerezhetnek, elektrofiziológiai mérésekkel, gén-csip elemzéssel, három dimenziós képdiagnosztikával és számítógépes háttéranyag-tervezéssel ismerkedhetnek meg.
Tulassay Tivadar, az SE rektora elmondta: a felsőoktatásnak szüksége van versenyképes szakok indítására és a molekuláris bionika szak elindítása erre megfelelő példa, hiszen olyan képzéseket kell nyújtani, amelyek a későbbiekben is piacképesek.
Fésűs László, a Debreceni Egyetem rektora örömét fejezte ki amiatt, hogy az oktatási kormányzat kilépett a korábbi "merev állapotból", miszerint tartósan rögzíteni kívánta az alapszakok rendszerét. Véleménye szerint az orvosi diagnosztikában ki kell használni az informatika robbanásszerű fejlődését.
Szabó Gábor, a Szegedi Egyetem rektora a 2008-ban induló alapképzésről elmondta, hogy az a "tömegképzéshez" képest elit oktatás lesz, ami ebben az esetben a minőségi képzést jelenti.
A két vidéki felsőoktatási intézmény is akkreditáltatni szeretné a molekuláris bionika oktatását alapszakon.
ELTE tandíj: 105 ezer évente
Multik karmai közt a világhírű magyar találmány
Csaknem egymillió forintot nyertek egyetemi hallgatók
Egyetemi tabló: keresse meg a kakukktojást!