1p
Alan Greenspan szerint egy évszázadban egy válságnak kell kitörnie, mert ilyen az ember: nem hiszi el, hogy a jólétnek vége szakadhat. Visszatekintés: 1 éve tört ki a világválság
A jövőben is lesznek pénzügyi válságok a világgazdaságban, mert ez az emberi természetből adódik - mondta Alan Greenspan a BBC-nek.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) előző elnökét a BBC televízió az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlásának és az ezt követő globális pénzügyi pánik kezdetének első évfordulóján szólaltatta meg.

Alan Greenspan szerint minden pénzügyi válság különböző természetű, de van egy alapvető közös okuk: az emberek a hosszú prosperitás időszakában megingathatatlanul képesek hinni abban, hogy a jólét folytatódik.
A volt Fed-elnök szerint a mostani válság az amerikai nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósi körből indult ki, de bármely más oka is lehetett volna, "ha nem ez, akkor valami más előbb-utóbb bizonyosan előkerül".

Úgy vélte, a befektetési banki szakma tudatában volt annak, hogy alulárazza a kockázatot, és annak is, hogy ez valamikor korrekcióhoz fog vezetni, de a bankosok közül túl sokan arra számítottak, hogy jó előre észreveszik a fordulópontot.

A veterán pénzügyi szakértő azt mondta: az évtized elejétől a fejlődő térségben robbanásszerű jövedelemnövekedés kezdődött, olyan mértékű, amelyet egyszerűen nem lehetett elégséges költekezéssel felszívni. Így a megtakarítási ráták igen jelentős mértékben emelkedtek, ami erőteljes lefelé irányuló nyomást gyakorolt a hosszú távú kamatokra.

Alan Greenspan szerint ténylegesen ekkoriban kezdődött a  kötvénypiac globálissá válása, és a hosszú távú kamatokat, amelyeket korábban alapvetően az egyes országok belső gazdaságai határoztak meg, hirtelen szintén globális tényezők kezdték alakítani.

Ez azt eredményezte, hogy az egyes nemzetgazdaságok egy jelentős szelete gyakorlatilag kikerült a jegybankok és a pénzügypolitikát felügyelő hatóságok kezéből. A kötvények, jelzálog-kötelezettségek és egyéb befektetési konstrukciók globálissá vált piaca a hozzávetőleg 2002-ben indult, jórészt máig is tartó folyamat során az ellenőrzés nagyon nagy részét átvette a kormányoktól - mondta Alan Greenspan.

A Fed előző vezetője szerint a piaci újraszabályozásra tett legutóbbi kísérletek reakciónak tekinthetők a mostani, "évszázadonként egyszer előforduló" válságra. A baj ezzel az, hogy nem lehet szabad világkereskedelmet folytatni erősen korlátozó, erősen szabályozott belső piacokkal, és ezzel az ellentmondással a döntéshozók szembesülni fognak - tette hozzá.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG