.jpg)
"Tomás Julínek miniszter javaslata olyan, mintha újra bevezetné a szombati munkanapot. Kérjük, hogy ne provokáljon bennünket" - jelentette ki a tüntetésen Martin Engel, az orvosi szakszervezeti klub elnöke.
Julínek szerint a munkaidő meghosszabbítása megoldaná azokat a problémákat, amelyeket a jelenlegi túlórázás okoz, s amely ellentétes a munka törvénykönyvével.
"Ma csak néhány százan jöttünk ide, hogy kinyilvánítsuk tiltakozásunkat. A többiek egyelőre gyógyítanak. Ha azonban a miniszter nem lép, akkor számunkra nem probléma, hogy a következő tüntetésen már több ezren legyünk" - szögezte le a szakszervezeti vezető.
A miniszter szerint a munkaidő meghosszabbítása nem irányul a dolgozók ellen, s úgy véli, hogy ezzel lehetőség nyílik a javadalmazás átszervezésére. Az egészségügyiek nem egységesek a javaslat megítélésében: a többség elveti, de egy-két szakmai szervezet támogatja.
A munka törvénykönyvének módosítására tett javaslat már a képviselőházban van. Elfogadása azt jelentené, hogy az orvosok és az egészségügyi személyzet eddigi nagyarányú - olykor évi több mint 1000 óra - túlórázása jelentősen csökkenne. A munkatörvénykönyv ugyanis évi 400 órában állapítja meg a túlórák felső határát. Sok orvos azonban ezernél több túlórát teljesít, amiért komoly összegeket vesznek fel. Ez a megoldás azonban a törvényesség határán van, ezért az egészségügyi reform keretében a minisztérium ezt a problémát is orvosolni szeretné.
A szakszervezetek azonban tiltakoznak, mert diszkriminációnak tartják, hogy az orvosoknak és az egészségügyi személyzetnek hosszabb legyen a heti munkaideje, mint normálisan. A miniszter azonban azt állítja: a 48 óra önkéntes lesz, s aki ezt nem akarja, annak továbbra is 40 órás marad a munkahete, természetesen a megfelelő javadalmazással. A törvény által megszabott 400 túlórát azonban nem lesz szabad átlépni.
Julínek szerint a reform folyamán átfogó módon átalakítják az orvosok javadalmazását, s a mostani lépés csak az első a sok közül. Ha elfogadják, a kórházak lehetőséget kapnának arra, hogy jobban megfizessék a jó orvosokat, s ellenkezőleg, kevesebbet fizessenek a gyengébbeknek, illetve megváljanak tőlük.
Csak álom volt a 2012-es cseh euró
Eljött a vizitdíj ideje a cseheknél is
Robbanás 2009-ben: túl sok lesz a pedagógus
20 ezer szlovák dolgozik Magyarországon
MTI