Franciaország
Július 14-én a Bastille ostromának évfordulóját ünneplik a franciák - a forradalmi események láncolatát beindító csata 1789-ben történt. A Bastille Napon a tűzoltók táncmulatságokat tartanak, a köztársasági elnök pedig kegyelmet adhat egyes bebörtönzötteknek. Napközben hagyományosan katonai parádé, fesztivál és tűzijáték színesíti a programokat. Mivel gyakran ilyentájt rendezik a Tour de France kerékpáros versenyt is, a hazai versenyzők ezen a napon tényleg mindent beleadnak, hogy szakaszgyőzelemmel ünnepelhessenek.
Kanada
A kanadaiak július 1-jén ünneplik függetlenségüket az Egyesült Államokban tartott ünnepségekhez hasonlóan parádékkal, koncertekkel, tűzijátékkal. Kanada Napja azonban nem a teljes függetlenség megteremtődésének évfordulója. 1867-ben ezen a napon egyesítették Nova Scotia, New Brunswick, Ontario és Quebec brit kolóniákat, megalapítva a kanadai szövetségi kormányt. Az 1982-es Constitution Act aláírásáig azonban a britek jelentős befolyással bírtak az országban.
Mexikó
Szeptember 16-án ünneplik a függetlenség első kinyilvánításának évfordulóját: 1810-ben ekkor kezdett 10 éves háborút az akkor még Új-Spanyolország néven emlegetett ország a spanyol birodalommal. Az ünnepség 15-én este 11 órakor kezdődik, amikor az elnök megkongatja a szabadság harangját. Ezután eléneklik a nemzeti himnuszt. Így emlékeznek arra, amikor a katolikus pap, Hidalgo a templom harangját megkongatva szabadságért kiáltott, felkelésre hívva a szegény helyi indiánokat és meszticeket a spanyol uralom ellen. Szeptember 16-án rodeókat, bikaviadalokat, parádékat rendeznek, tradicionális mexikói táncokat lejtenek. Az ünnepségek a tetőpontját a Zócalon, Mexikóváros központi terén éri el. Egész szeptemberben, a nemzet havának is nevezett hónapban hagyományos mexikói ételeket kínálnak az éttermek.
Peru
A mexikóiakhoz hasonlóan a peruiak is már előző nap éjjel megkezdik a függetlenség napjának ünneplését. Ilyenkor népzenét játszanak a köztereken, parkokban. Július 28-án napkeltekor 21 ágyúlövés kíséretében ünnepélyesen felvonják a nemzeti lobogót. Az egész országban háromféle, a kreol kultúrához köthető rendezvényen gyűlnek össze a peruiak: kakasviadalokon, bikaviadalokon és perui paso lovasbemutatókon.
Ausztrália
Ausztália Napja az első brit telep megalapításának állít emléket, amely 1788 január 26-ra datálódik. 1808 óta tartanak ünnepséget ezen a napon, 1818 óta pedig hivatalos keretek között folyik az ünnepség. Sidneyben hajós versenyekkel, szörfversennyel ünnepelnek, de népszerű a tűzijáték is. A legnagyobb esemény a NYugat-Ausztráliai Perth-ben a Swan folyó mentén rendezett tűzijáték, melynek során a rakétákat felhőkarcolókról, hajókról és hidakról lövik fel.
India
Augusztus 15-én ünneplik Indiában a brit uralom végét, ami 1947-ig tartott. Új-Delhiben, a brit hadsereg egykori központjaként szolgáló Vörös Erődben tartja ünnepi beszédét az indiai miniszterelnök. Ünnepélyes zászlófelvonásokat tartanak a tartományi fővárosokban, az iskolákban és az otthonokban is. Országszerte nagy népszerűségnek örvend a sárkányeregetés, amelyet immár versenysportként űznek az indiaiak: a felnőttek és gyerekek is megpróbálják egymás sárkányát a földre kényszeríteni, vagy a sárkány madzagját elszakítani.
Indonézia
1945-ben augusztus 17-én hirdeddék ki először Indonézia függetlenségét, erre a napra emlékezve tart a kormány ünnepélyes zászlófelvonást és -leeresztést. A hollandok végül csak 1949-ben ismerték el Indonézia függetlenségét. Dzsakartát ilyenkor az indonéz nemzeti színekbe, piros-fehérbe öltöztetik, napközben pedig számos sportversenyt rendeznek, ahol egyáltalán nem fontos, ki nyer. Vannak krupuk-evő (garnélarák-chips) versenyek, zsákbanfutás (balap karung), és a népszerű panjat pinang, melynek során agyagal és olajjal csúszóssá tett pálmafákra kell minél gyorsabban felmászni a különféle nyereményekért - például bicikliért, tévéért, melyeket fellógatnak az ágakra.
LiveScience