Az elmúlt hetek egyik tanulsága, hogy a viszonylag kis gazdaságok, önálló valutával mindannyian a veszélyzónában vannak, amikor ilyen mértékű világgazdasági és bankválság bontakozik ki - hangsúlyozta Sipos Sándor. A Világbank készen áll arra, hogy ha szükség van, akkor segítsen - mondta a megbízott, a lehetséges segítségre szoruló országok neveit azonban nem kívánta felsorolni.
Ugyanakkor rámutatott: valószínűleg más országok nem kerülnek pontosan olyan helyzetbe, amelybe Magyarország került a likviditási válság tetőzésekor. Sipos Sándor azt is hangsúlyozta, hogy Magyarországot nem államcsőd, hanem a forint összeomlása fenyegette, tehát a likviditási nyomás alatt a forint összeomolhatott volna.
A szakember szerint a recesszió megállítása nehezebb feladat lesz, mint a likviditási válság megfordítása volt. A recesszió ugyanis sokkal hosszabb folyamat, így egy-egy lépés hatása is később érezhető. Több ország például költségvetési csomagokat kíván összeállítani, amelyeket sokkal nehezebb összerakni, mint a likviditás helyreállításáért felelős bankmentő csomagokat - mondta Sipos Sándor. |
Ennek nyomán az egyik tanulság, hogy erősíteni kell a magyar gazdasági egyensúlyt. A másik pedig, hogy világbanki, valamint az IMF-hitel és az EU által támogatott gazdaságpolitikai csomag együttesen teremtik meg az euróhoz való csatlakozas felteteleit és nem a hitelek maguk. A magyar kormány által kijelölt út járhatónak tűnik, a döntés mögött a nemzetközi szervezetek támogatása is megvan - tette hozzá.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
A világbanki képviselő szerint elképzelhető, hogy a mélyülő recesszióban megindul egy gondolkodási folyamat a maastrichti kritériumok felülvizsgálatáról. Amikor ugyanis ilyen kilengései vannak a gazdaságnak, akkor az átlagostól eltérő megoldások is terítékre kerülhetnek - mutatott rá.
Sipos Sándor "nagyon sajnálatosnak" mondta, hogy recesszióba fordult az euróövezeti gazdaság. Ennek hatásait egyelőre nem lehet felmérni, nyitott kérdés, hogy mennyire mélyülhet ez a válság - tette hozzá.
Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!
Veres: ha nem lépünk, odalenne mindenünk
Miért lett 11,5%-os a magyar alapkamat?
Minimum 50% bevételcsökkenés a bankoknál
Az OTP nem kér a bankmentésből
Az IMF is kölcsönkért - Japántól kapott is
Gyurcsány: egyik este lesz a bejelentés
IMF: igazat mond a magyar
MTI