Haditechnikai és energiaipari megállapodásokat ír alá Hugo Chávez venezuelai elnök Moszkvában kedden, aznap kezdődött kétnapos oroszországi látogatásán.
"A (Moszkvában aláírni tervezett) megállapodások biztosíthatják Venezuela szuverenitását, amelyet jelenleg az Egyesült Államok fenyeget" - fogalmazott Chávez érkezése után az orosz fővárosban. Kijelentette, hogy Oroszország Venezuela stratégiai szövetségese. Dmitrij Medvegyev orosz elnök az orosz-venezuelai viszonyt a latin-amerikai térség biztonságát érintő egyik legfontosabb tényezőnek nevezte, hozzátette ugyanakkor, hogy a két ország együttműködése nem irányul harmadik ország ellen.
A Gazprom gázipari óriás, a Lukoil olajipari cég, az orosz állami vasúttársaság és az orosz kézben lévő Rusoro aranybánya növelné Venezuelában meglévő üzleti érdekeltségeit, Caracas pedig a kőolaj-kitermelésből befolyt bevételei egy részét orosz fegyverek - orosz források szerint Tor M1 típusú légvédelmi rakéták, tengeralattjárók és harckocsik - beszerzésére fordítaná. A Kommerszant című orosz lap pénteki számában közölt értesülés szerint a felek tárgyalnak összesen 12 darab Il-76 és Il-78 típusú katonai teherszállító repülőgép és 24 Szuhoj vadászbombázó eladásáról is.
Venezuela 2005 és 2007 között 4 milliárd dollár értékben vásárolt haditechnikai eszközöket Kínától és Oroszországtól, utóbbitól többek között 24 Szuhoj vadászgépet, 50 helikoptert és 100 ezer kalasnyikov gépkarabélyt. (Az Egyesült Államok 2006 óta nem szállít fegyvereket, még alkatrészeket sem Venezuelának.) Az orosz-vezeuelai kétoldalú kereskedelem volumene tavaly 2006-hoz képest megduplázódott, elérte az 1,1 milliárd dollárt.
A Kreml közlése szerint a venezuelai elnök kétnapos látogatása során a PDVSA venezuelai állami olajipari társaság négy megállapodást ír alá a Gazprom és a Lukoil képviselőivel és a TNK-BP olajipari céggel. Az orosz iparági óriások nagy érdeklődést mutatnak a világ ötödik legjelentősebb olajexportőrének számító Venezuela iránt, ahol több nagy amerikai vállalatot is nemkívánatosnak nyilvánítottak.
Továbbra is aktuális egy a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) mintájára létesítendő gázkartell kérdése - mondta Dmitrij Medvegyev orosz elnök a Meiendorf kastélyban, a Moszkva melletti elnöki rezidencián fogadva venezuelai hivatali partnerét. "Egyelőre nincs döntés erről, de nem lenne pontos úgy tekinteni, mintha a kérdés le lenne zárva" - mondta az esetleges gáz-OPEC létrehozásáról. Oroszország már korábban is jelezte, érdekelt egy gázexportőröket - Oroszország mellett például Iránt, Algériát, Venezuelát, Katart - tömörítő kartell létrejöttében, ami bírálatot váltott ki az Egyesült Államok és az Európai Unió részéről is, mert ezek úgy ítélték meg, hogy egy ilyen gáz-OPEC veszélyt jelenthet a világ energiabiztonságára.
Hugo Chávez - aki kedden találkozik Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel is - átadta az orosz elnöknek Fidel Castro volt kubai elnök üdvözletét.
A Gazprom csak mosolyog a gáz OPEC-en
A kőolajjal fenyegetőzik Chávez
Államosítások Latin-Amerikában