.jpg)
A német RWE-EnbW és a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) tulajdonában lévő Mátrai Erőmű 2012-ig 2.000 megawatt kapacitást építene ki lignit bázison, de az európai széndioxid kvóta-kiosztás ezt megnehezíti. A jövő évre már 23-25 euró egységenként a CO2 kvóta tőzsdei ára. Az árat tovább növeli az, hogy az Európai Unió 2013-ban 33 százalékos kvótacsökkentést tervez, és 2020-tól már nem lesz díjmentes CO2 kvóta. Ez, csak a Mátrai Erőmű esetében évi 40 milliárd forint többletköltséget jelent majd. Az elnök hozzátette, igaz épülnek új erőművi kapacitások szén-dioxid leválasztással, de 2010-re még csak 30 megawatt kapacitásra lesz képes, és csak 2015-2020 között várható ez a technológia a nagyerőművekre.
Villamos-erőművekre pedig szükség van, részben az igények növekedése, részben az elavult erőmű park és a csökkenő import miatt. Nem utolsó szempont az sem, hogy az import nélkül számítva nincs elegendő tartalék a magyar villamosenergia rendszerben - közölte Tombor Antal, a rendszerirányító Mavir vezérigazgatói főtanácsadója. Tombor Antal hangsúlyozta, hogy a maradék teljesítmény Magyarországon nem éri el a beépített kapacitások 5 százalékát. Látszólag elegendő a tartalék, mert a 8.800 megawatt beépített kapacitáshoz képest a csúcskapacitás 6.000 megawatt. A beépített kapacitásból azonban mindössze több mint 2.000 megawattnyi erőművi kapacitás szabályozható, ami nehezíti a villamos energia rendszer irányítását.
A Mavirnak kétévente felül kell vizsgálnia a hazai kapacitás-terveket - mondta Tombor Antal. A számítások szerint 2025-re 12.000 megawatt erőművi kapacitásra lesz szükség Magyarországon, és az importra kevéssé számíthatunk. Jelenleg ugyan 1.600 megawatt a bejövő villamos energia teljesítmény, de ebből 1.000 magawattnyi csak átfolyik magyar rendszeren, mert az a dél-európai országokban talál gazdára.
A következő 20 évben a jelenlegi kapacitások fele maradhat meg. Az 50 megawatt teljesítmény feletti úgynevezett nagyerőművek kétharmada átlagosan 25-35 éve működik és a 18 ilyen nagyerőmű - amelynek összes kapacitása 7.667 megawatt - átlagéletkora 21 év. Az 50 megawatt alatti kiserőművekkel együtt az összes erőművi kapacitás átlagos üzemideje megközelíti a 20 évet.
A Magyar Energia Hivatalnál már csaknem 6.000 megawatt erőművi kapacitás építésére kértek engedélyt, döntően földgázüzemelésre, kisebb részben a hazai lignitre, illetve import feketeszénre alapozva. Bacskó Mihály, az MVM stratégiai osztályának vezetője hangsúlyozta, hogy a villamosenergia piac liberalizációja az erőműberuházásokat finanszírozó bankokon és a környezetvédőkön múlik. Először a primer energiapiac liberalizációjára lenne szükség - tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy a tervezett erőművek többsége földgázzal üzemelne. A gáztüzelésű erőmű beruházása a legolcsóbb, és a gáz árának emelkedését majd a fogyasztó fizeti meg. Az MVM osztályvezetője emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedben már számos erőműprojekt terve feküdt a Magyar Energia Hivatal asztalán, és ebből alig valami valósult meg. Az elmúlt három évben egyetlen erőmű sem épült és jelenleg sem épül.
Mi lesz veled áramtarifa?
Kettészakadtunk: állami zuhanás, ipari száguldás
Megszűnik a zöldáram egységes átvételi ára
Célegyenesben a villamos energia liberalizáció
MTI