
Ma már másképp állnak a dolgok, a cikk szerint cak két vezető emelkedik ki igazán: az orosz és az észt elnök. Vlagyimir Putyinnak sok bírálója van, de amikor beszél, az emberek odafigyelnek rá. A svéd születésű, Amerikában tanult Toomas Hendrik Ilves pedig kiáll a Kreml összes volt csatlósa érdekében. Ilves az egyetlen magas rangú politikus a térségben, aki valódi tapasztalatot szerzett Brüsszelben (az Európai Parlament képviselője volt) és Washingtonban.
A többi kelet-európai országban a külföldi államférfiak csak kevés fajsúlyos partnerre találnak - írja a lap. Az ukrán poltikusok bele vannak gabalyodva a végtelennek tűnő és elkeserítő klánháborúba. Traian Basescu román államfő az atlanti és az európai kapcsolatok buzgó híve, de iszapbirkózásba kényszerül a régi vágású bukaresti kormánnyal. A Lengyelországot irányító ikrek üdítően őszinték, de barátságtalanok és provinciálisak. Václav Klaus cseh államfő szereti hallani a saját hangját, de másokra nem figyel.
Sokkal tipikusabbak azonban az olyan politikai vezetők, mint Robert Fico szlovák vagy Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök: "jó üzleti kapcsolatokkal rendelkező, agyafúrt politikai végrehajtók, némi populista beütéssel. Kevés érdeklődést mutatnak a reformok újraindítása vagy a külpolitika iránt". A térség más vezetői közül a legtöbben már túljutottak ezen, vagy egy kicsit unalmasak - véli az Economist.
Amikor Nyugat-Európát olyan "már elhasználódott" vezetők irányították, mint Jacques Chirac, Silvio Berlusconi vagy Gerhard Schröder, a kontraszt kevésbé volt szembetűnő. De Angela Merkel, Nicolas Sarkozy és Gordon Brown érkezése erős megvilágításba helyezi a keleti sztyeppét. Jó lenne, ha új, mély benyomást keltő politikusok kerülnének ott feljebb a ranglétrán. Sajnos, úgy tűnik, a jelenlegi garnitúra ugrabugrálása nem hat ösztönzőleg energikus újoncok érkezésére, hanem éppen hogy elriasztja őket - állapítja meg a lap.
Megszületett a megállapodás, ez Magyarországnak jó
Bush: Mindenki beszél angolul, ugye?
G8-csúcs: egyezkedés klímáról és rakétákról
MTI